Strona główna / Fantastyka / Pomniejsze bóstwa

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Pomniejsze bóstwa

Terry Pratchett

Andrzej Kaczmarczyk

Pomniejsze bóstwa

Kultowy cykl Terry’ego Pratchetta o Świecie Dysku stał się już nieomal osobną gałęzią literatury. Choć wszystkie jego części charakteryzuje typowe poczucie humoru, to można znaleźć wśród nich zarówno typowe powieści fantasy, jak i kryminały, powieści quasi-historyczne, książki dla dzieci, satyrę społeczną, czy nawet literaturę popularnonaukową. „Pomniejsze bóstwa” wymykają się jednak łatwej klasyfikacji, jednocześnie wysuwając się na pozycję najwybitniejszej z i tak nieprzeciętnie dobrych książek brytyjskiego humorysty.

Mamy tu więc, oprócz iście Monty Pythonowskiego dowcipu i wciągającej akcji, fascynujące spojrzenie na kwestie wiary i religii, jak to jedno wynika z drugiego, i jak to religia wiarę niszczy. Bo czyż nie daje do myślenia obraz państwa religijnego, gdzie dzięki bezdusznej inkwizycji wszyscy potulnie czczą jednie słusznego boga, tylko nikt tak naprawdę w nic nie wierzy? A na Świecie Dysku bogowie są prawdziwi - jeśli tylko się wierzy. I tak słabnący Wielki Om, z braku prawdziwej wiary zredukowany do postaci zwykłego żółwia, odnajduje ostatniego człowieka, który w niego wierzy - prostego i pozornie niezbyt rozgarniętego nowicjusza. A to dopiero punkt wyjścia jednej z najważniejszych odysei współczesnej fantastyki.

Pratchett jak zwykle przedstawia nam panteon fascynujących postaci, tym razem jednak nacechowanych nie zawsze obecną głębią psychologiczną. Wraz z czasem pozornie absurdalnymi, lecz nigdy bezsensownymi, zdarzeniami i zwrotami akcji pomagają one odkryć cały wachlarz prawd o naturze nie tylko już wiary i relacji między człowiekiem, a bogiem (będącym koniec końców dziełem ludzkości), ale i samego człowieka. „Pomniejsze bóstwa” to nie tylko książka świetnie napisana - to przede wszystkim książka mądra. Prowokująca do przemyśleń, inteligentnie wykorzystująca krzywe zwierciadło Świata Dysku, by pokazać zaskakująco prawdziwy obraz. Rzecz nie tylko dla miłośników tego cyklu, czy fantastyki w ogóle, ale dla każdego kto ceni sobie literaturę przez duże „L”.