Strona główna / Biografie, wspomnienia / Tu żył Albert Einstein

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Tu żył Albert Einstein

Abraham Pais

Jakub Kaczkowski

Einstein nieupozowany

Książka Abrahama Paisa (1918-2000) "Tu żył Albert Einstein" to kontynuacja biografii "Pan Bóg jest wyrafinowany..." - jednej z najbardziej cenionych biografii wielkiego fizyka. Prezentowana w tej recenzji książka w odróżnieniu od swojej poprzedniczki (która szczegółowo przedstawiała osiągnięcia naukowe Einsteina) koncentruje się bardziej na jego prywatnym życiu. Książka dzieli się na dwie części. W pierwszej z nich dowiadujemy się o jego małżeństwach, kulisach przyznania Nagrody Nobla, przyjaźni z Bohrem, poglądach filozoficznych, korespondencji z Gandhim i Tagore. W tej części czytelnik znajdzie obraz człowieka znacznie odbiegający od powszechnych wyobrażeń o roztargnionym profesorze. Einstein jawi się w niej jako człowiek zainteresowany otaczającym go światem nie tylko od strony naukowej. Poznajemy jego poglądy na politykę, filozofię i religię. Z drugiej strony obserwujemy jego życie rodzinne, małżeństwo i rozwód z Milevą Marić. Te fragmenty z pewnością zaskoczą wielu czytelników, nawet tych, którzy szczegółowo znają osiągnięcia Einsteina. Druga część książki przedstawia Einsteina w oczach prasy, od najwcześniejszych wzmianek (z 1902 roku) aż po jego śmierć w 1955 roku. Jest to fascynujący opis tego, jak powstawała legenda wielkiego fizyka. "Tu żył Albert Einstein" to niezwykła biografia jednego z największych uczonych w historii świata. Styl autora sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Autor książki, który osobiście znał wybitnego fizyka, niejednokrotnie odwołuje się do materiałów źródłowych (w tym do prywatnej korespondencji Einsteina). Zaletą książki jest też spora ilość zdjęć (także tych prywatnych) przedstawiających Einsteina od czasu kiedy miał 3 lata aż po ostatnie dni. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że nie jest to biografia ściśle naukowa i czytelnikom zainteresowanym szczegółami odkryć Einsteina należy polecić wcześniejszą książkę Paisa, wspomnianą na wstępie. Ci, którzy chcieliby się dowiedzieć kim naprawdę był Albert Einstein, powinni sięgnąć po prezentowaną tutaj książkę. Dzięki niej będą mieli okazję poznać życie nie tylko genialnego fizyka, ale także zobaczyć go w roli męża, ojca, przyjaciela i gwiazdy mass mediów...