Strona główna / Popularnonaukowe / Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką

Ian Stewart

Krzysztof Urbański

Możecie mieć pewność, że „czytając sięgające antyku opowieści o Archimedesie i stadach krów, poznajecie jednocześnie podstawowe fakty z teorii liczb. Nie próbuję was jednak niczego nauczyć. Chcę po prostu, żebyście mogli cieszyć się kilkoma z wielu przejawów niezwykłego odkrycia ludzkości, jakim jest matematyka”.'Te słowa profesora matematyki Uniwersytetu Warwick, urodzonego w 1945 roku, autora i współautora wielu książek popularnonaukowych - to najkrótsza charakterystyka kolejnej, która właśnie trafiła w ręce polskich czytelników w świetnym przekładzie Pawła Strzeleckiego.To szereg esejów, w których autor z brytyjskim, często błyskotliwym poczuciem humoru opowiada anegdoty, które stają się podstawą zabawy matematycznej. Jak blisko jest od codzienności do poważnej matematyki! łan Stewart udowadnia też, że matematyka nie musi być znienawidzoną szkolną mordęgą - może być wspaniałą i dającą wiele satysfakcji intelektualną przygodą.Ci którzy zechcą wraz z autorem wyruszyć w tę interesującą podróż, przekonają, się, że matematyka nie jest dziedziną martwą ani ostatecznym narzędziem do oceny zdolności uczniów. Jest za to, i nikt nie zdoła tego podważyć, niedostrzegalnym szkieletem naszej cywilizacji. Choć język, jakim posługuje się brytyjski autor, jest lekki i przyjemny, książka wymaga pewnego przygotowania i skupienia. Ale dla tych, którzy się na to zdobędą, będzie wspaniałą przygodą.

Rzeczpospolita, 24 lutego 2007