Strona główna / Popularnonaukowe / Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką

Ian Stewart

Krzysztof Urbański

Możecie mieć pewność, że „czytając sięgające antyku opowieści o Archimedesie i stadach krów, poznajecie jednocześnie podstawowe fakty z teorii liczb. Nie próbuję was jednak niczego nauczyć. Chcę po prostu, żebyście mogli cieszyć się kilkoma z wielu przejawów niezwykłego odkrycia ludzkości, jakim jest matematyka”.'Te słowa profesora matematyki Uniwersytetu Warwick, urodzonego w 1945 roku, autora i współautora wielu książek popularnonaukowych - to najkrótsza charakterystyka kolejnej, która właśnie trafiła w ręce polskich czytelników w świetnym przekładzie Pawła Strzeleckiego.To szereg esejów, w których autor z brytyjskim, często błyskotliwym poczuciem humoru opowiada anegdoty, które stają się podstawą zabawy matematycznej. Jak blisko jest od codzienności do poważnej matematyki! łan Stewart udowadnia też, że matematyka nie musi być znienawidzoną szkolną mordęgą - może być wspaniałą i dającą wiele satysfakcji intelektualną przygodą.Ci którzy zechcą wraz z autorem wyruszyć w tę interesującą podróż, przekonają, się, że matematyka nie jest dziedziną martwą ani ostatecznym narzędziem do oceny zdolności uczniów. Jest za to, i nikt nie zdoła tego podważyć, niedostrzegalnym szkieletem naszej cywilizacji. Choć język, jakim posługuje się brytyjski autor, jest lekki i przyjemny, książka wymaga pewnego przygotowania i skupienia. Ale dla tych, którzy się na to zdobędą, będzie wspaniałą przygodą.

Rzeczpospolita, 24 lutego 2007