Strona główna / Popularnonaukowe / Wszechświaty równoległe. Stworzenie Wszechświata, wyższe wymiary i przyszłość kosmosu

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Wszechświaty równoległe. Stworzenie Wszechświata, wyższe wymiary i przyszłość kosmosu

Michio Kaku

Olaf Szewczyk

Podróże w inny czas

Czy kiedyś, gdy nasz świat zbliży się do kresu istnienia, uciekniemy w inną czasoprzestrzeń? A może po prostu cofniemy się w przeszłość? To tylko niektóre z fascynujących pytań, jakie stawia Michio Kaku we „Wszechświatach równoległych”.
Ten japoński fizyk jądrowy, niezwykle szanowany za wkład w teorię strun i otwartość umysłu, to postać w Polsce dobrze znana z elektryzujących książek i artykułów. Jego „Hiperprzestrzeń. Naukowa podróż przez wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar” to, obok dzieł Stephena Hawkinga, największy szlagier literatury popularnonaukowej minionych lat. Świetne przyjęcie miała też praca „Wizje, czyli jak nauka zmieni świat w XXI wieku”.
„Wszechświaty równoległe. Stworzenie Wszechświata, wyższe wymiary i przyszłość kosmosu” podąża śladem słynnej „Hiperprzestrzeni”, uwzględniając jednak dynamiczną ewolucję nauki na przestrzeni dekady dzielącej obie książki. I, rzecz jasna, ewolucję umysłu samego Michia Kaku. To nadal wzór intelektualnej odwagi i znakomity popularyzator wiedzy, świadomy kruchości współczesnych teorii opisujących, jakże ułomnie, znaną nam rzeczywistość. Co się zmieniło w czasie tej dekady? Bardzo wiele. Najbardziej spektakularne było chyba wyznanie Stephena Hawkinga, że mylił się, twierdząc, iż podróżowanie w czasie nie jest możliwe. I choć utrzymuje, że takie podróże są wysoce nieprawdopodobne i niepraktyczne, jednak to dopuszczenie ma kolosalne znaczenie. Być może w przyszłych kronikach historycznych przy roku 1998 właśnie owa informacja będzie podawana na pierwszym miejscu. Znaczące jest, nawiasem mówiąc, jak potraktowały ją media - w Polsce napisał na ten temat bodajże tylko jeden dziennik, kwitując rzecz małą notką w środku numeru. Po książkę Michia Kaku warto sięgnąć chociażby po to, by być na bieżąco w kwestiach naprawdę istotnych, o których niekoniecznie przeczytamy w popularnej, nawet najbardziej opiniotwórczej prasie. Czy uda nam się kiedyś wykorzystać czarne dziury jako furtki do innych wszechświatów? Jaka fizyka może w nich obowiązywać? Ile wymiarów ma nasz wszechświat? Co nas czeka w przyszłości? Pasjonujące pytania, pasjonujące odpowiedzi, pasjonująca lektura.

Dziennik, 9 lutego 2007