Strona główna / Literatura polska / Sądy i osądy

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz

Sądy i osądy

Katarzyna Leżeńska

Marta Mizuro

O książce

Bohaterka nowej powieści Katarzyny Leżeńskiej, Agata Weber, rzadko waha się wydając wyroki. Nie tylko w sądzie, w którym pracuje, ale także wtedy, kiedy przychodzi jej oceniać zachowanie współpracowników czy przyjaciół. A przychodzi łatwo, bo inteligentna sędzina sporo wie o ludzkiej naturze i nie znosi nieuczciwości. Osądza więc z zapałem, nie zważając na to, że przez swoją szczerość więcej traci niż zyskuje. Do czasu, kiedy w jej życiu pojawia się dawna przyjaciółka, która sprowokuje bohaterkę do rozliczenia się z samą sobą. Jeśli tego nie zrobi, może stracić wszystko, co dla niej najcenniejsze.
Ta świetna opowieść o moralnych dylematach Robespierre'a w spódnicy nie sprowadza się do rozstrzygnięcia tego, czy bohaterka jest winna, czy nie. W jej przypadku nie ma mowy o przestępstwach innych niż egoizm i wiara we własną nieomylność. Zestawiając ze sobą zasady, które obowiązują w wymiarze sprawiedliwości z tymi, które pani sędzia stosuje w życiu, Leżeńska przypomina o tym, że podstawowym prawem człowieka jest prawo do popełniania błędów. Za wszystkie wprawdzie trzeba zapłacić, ale większość da się naprawić. albo je wybaczyć, choć czasem trudno znaleźć dla nich okoliczności łagodzące.
Autorka imponuje znajomością rzadko pokazywanego w polskiej literaturze środowiska prawniczego i problemów rodzimego sądownictwa. I już samo tło, na jakim osadza akcję powieści, sprawia, że „Sądy i osądy” na pewno nie są błahym czytadłem. Także sylwetki psychologiczne bohaterek nakreślone zostały bardzo solidnie: czytelnik ma okazję zobaczyć, jak kształtowały się ich charaktery czy też jakim próbom poddawana była ich przyjaźń w przeszłości. Przy czym wcale nie są to postacie z miejsca budzące sympatię, a i w trakcie opowiadania raz po raz zmuszani jesteśmy do zmiany swojego nastawienia do nich. Zabieg autorki skłaniający do wcielenia się w prokuratora albo w obrońcę znakomicie współgra z tematyką książki.