Strona główna / Literatura polska / Sądy i osądy

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz

Sądy i osądy

Katarzyna Leżeńska

Anna Grużewska

Jak w lustrze

Katarzyna Leżeńska należy do grona tych pisarek, które znakomicie wyczuwają rytm współczesności. Jej książki pełne są empatii i ciepła którym obdarza nie tylko swoich bohaterów, ale i czytelników. To pisarstwo, które można nazwać bliskim. Bo każdy z nas wie, o czym pisze Leżeńska, ale nie każdy potrafi to tak wnikliwie jak ona dostrzec.
Jest między bohaterkami książki Leżeńskiej - „Sądy i osądy” - Agatą, Edytą i Kaliną - więź tak bliska, jak to tylko możliwe między koleżankami z dzieciństwa. To związek głęboki, który pozwala przetrwać niejedną życiową zawieruchę, ale bywa też źródłem napięć i konfliktów. Czy osobie, którą znamy niemal tak dobrze jak siebie samą, warto mówić całą prawdę i tylko prawdę? Czy przyjaźń wszystko przetrzyma? Leżeńska opisuje wspólnotę kobiecych losów, zazębiających się i przenikających. Dzięki przyjaźni Agata, Edyta i Kalina są bogatsze o ten specyficzny rodzaj bogactwa, który odczuwamy jedynie sercem. Jednak na szczęście „Sądy i osądy” nie są rodzajem sielanki, ani cukierkowego obrazka. Jeśli jesteśmy z kimś tak blisko, to musi czasem nastąpić spięcie. I Leżeńska opisuje także te chwile. Autorka nie boi się postawić swojej bohaterki na rozstaju dróg. Pokazuje, że niełatwo jest dokonać właściwego wyboru, ale za to nader łatwo jest kogoś zranić. „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni”- wszyscy dobrze o tym wiemy, jednak nie zawsze umiemy się powstrzymać przed wydawaniem pochopnych opinii. Tym trudniejsze jest to dla sędzi, Agaty Weber. Agata zawodowo analizuje, wyciąga wnioski, ocenia. W życiu prywatnym jest praktyczna i zorganizowana. Wydaje się, że jej świat jest uporządkowany, a ona sama mocno stąpa po ziemi. I choć nie jest to dalekie od prawdy, to jednak odległe od ideału.
W książce Leżeńskiej jest jak w życiu. Autorka opisuje świat, który jest nam znany. Sprawy dzieją się tu i teraz, a bohaterki mogłyby być naszymi przyjaciółkami i sąsiadkami. I choć znamy to życie, to dobrze jest o nim poczytać. Czasem bowiem literatura jest jak lustro. Naprawdę warto się w nim przejrzeć.

Pani