Strona główna / Albumy / Zbigniew Lengren

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

28.08.2021

Rozmowa z Olgą Rudnicką

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Olgą Rydnicką, autorką książki "Na własną rękę".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Zbigniew Lengren

Katarzyna Lengren

Justyna Sobolewska

Melonik Wszechczasów - Profesor Filutek i wiele innych kapitalnych rysunków Zbigniewa Lengrena

Ledwo brodą sięgałam ponad stół u babci na ulicy Woronicza, a już wyciągałam ze stosu świeżych gazet tę ulubioną z pewnym profesorem i jego pieskiem na ostatniej stronie. Ilu pokoleniom towarzyszył niezmiennie profesor Filutek z „Przekroju”? Przez 50 lat jego czytelnicy starzeli się, grzybieli, robili się nudni, a Filutek nietknięty czasem miał ciągle ochotę płatać figle. Choć nosił staromodny melonik i laseczkę, miał kompleks łysiny i non stop ulegał urokom rozmaitych pań, to tak naprawdę zachował dziecięcą radość i marzył o puszczaniu statków w wannie. I nie zestarzał się ani trochę, aż do dziś, kiedy możemy obejrzeć zbiór jego historyjek w albumie przygotowanym przez córkę Zbigniewa Lengrena. Filutek samotny (nie licząc pieska) dziwak w typie Chaplina zawsze odstawał od reszty ludzkości. I dzięki temu stał się absolutnie ponadczasowy. Jak widać odtrutka na peerelowsko ujednolicany świat okazuje się skuteczna też w innych okolicznościach. A w dodatku pozostałe rysunkowe humoreski Lengrena wyglądają jak żywcem wyjęte z szacownego „New Yorkera”. Elegancka kreska i humor idealnie nadają się do powolnego smakowania. Zgodnie zresztą z maksymą Lengrena: „Cierpmy szybko zażywajmy szczęścia powoli”.

Przekrój, 9 listopada 2006