Strona główna / Biografie, wspomnienia / Czas Nielsa Bohra

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Czas Nielsa Bohra

Abraham Pais

Andrzej K. Wróblewski

O człowieku, który rozumiał fizykę

To niewątpliwie najlepsza spośród kilkunastu biografii Nielsa Bohra, jednego z najwybitniejszych uczonych wszech czasów, fizyka, który miał decydujący wpływ na nasze zrozumienie świata atomów i jeszcze mniejszych obiektów materii.
Autor biografii, Abraham Pais, był sam nie tylko wybitnym fizykiem, lecz również świetnym historykiem fizyki. Napisał znakomitą biografię Alberta Einsteina „Bóg jest wyrafinowany” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2001), a także „Inward Bound”, szczegółową historię fizyki, mikroświata w XX wieku. Znał osobiście Bohra, podobnie jak Einsteina i innych czołowych fizyków. Dzięki temu jego książki zawierają wiele relacji z pierwszej ręki i to pochodzących od pierwszej klasy fachowca.
Nazwisko Bohra jest dość powszechnie znane, ponieważ o jego modelu atomu z 1913 roku nadal wspomina się na lekcjach fizyki. Przełomowy pomysł Bohra zapoczątkował kwantową teorię struktury atomów i szybko umożliwił wyjaśnienie układu okresowego pierwiastków. Już w 1922 roku Bohr został wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Od tego czasu wiele się zmieniło, powstała mechanika kwantowa, w czym Bohr miał również wielki udział. Był on głównym autorem tzw. interpretacji kopenhaskiej, akceptowanej obecnie przez ogromną większość fizyków. Wniósł też duży wkład w poznawanie budowy jąder atomowych. Cechowało go niezwykle głębokie zrozumienie fizyki. Jego sposób myślenia był bardzo szczególny. Nie należał do tych, którzy w lot chwytają nowe idee. Myślał, zdaniem wielu, dość powoli. Częste były przypadki, kiedy inni fizycy próbowali Bohrowi wytłumaczyć swe pomysły i dziwili się, że tak wielki umysł nie może pojąć tak prostych rzeczy. Tymczasem Bohr pozostawał w tyle za tokiem ich myśli, stale prosił o nowe wyjaśnienia i twierdził, że nie może zrozumieć tego czy innego szczegółu. Wreszcie stwierdzał, że zaczyna pojmować problem, ale okazywało się po pewnym czasie, że jego zrozumienie jest różne od tego, które mu próbowano przedstawić i że to on właśnie ma rację, a autorzy pomysłu są w błędzie.
Pais zdawał sobie sprawę z tego, że nie wszyscy czytelnicy pamiętają ze szczegółami omawiane w szkole fakty. Dlatego też w wielu miejscach swojej książki w bardzo przystępny sposób podał wyjaśnienia problemów stojących przed fizykami. Dzięki temu „Czas Nielsa Bohra” jest lekturą atrakcyjną i zrozumiałą dla wszystkich, którzy pasjonują się historią poznawania świata.

Wiedza i Życie, 1 września 2006