Strona główna / Biografie, wspomnienia / Czas Nielsa Bohra

Aktualności

21.01.2020

Spotkanie z synem Seweryny Szmaglewskiej

W niedzielę 2 lutego o godz. 16.30 zapraszamy do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (ul.Tłomackie 3/5) na spotkanie z Jackiem Wiśniewskim, synem Seweryny Szmaglewskiej, autorki książki "Dymy nad Birkenau".

Wywiady

06.12.2019

“Każdy pisarz ma szansę na bestseller”

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książki "Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri
  2. Doktor Sen Stephen King
  3. Upadek Gondolinu. Pod redakcją Christophera Tolkiena J.R.R. Tolkien

Fotogaleria

więcej »

Czas Nielsa Bohra

Abraham Pais

Andrzej K. Wróblewski

O człowieku, który rozumiał fizykę

To niewątpliwie najlepsza spośród kilkunastu biografii Nielsa Bohra, jednego z najwybitniejszych uczonych wszech czasów, fizyka, który miał decydujący wpływ na nasze zrozumienie świata atomów i jeszcze mniejszych obiektów materii.
Autor biografii, Abraham Pais, był sam nie tylko wybitnym fizykiem, lecz również świetnym historykiem fizyki. Napisał znakomitą biografię Alberta Einsteina „Bóg jest wyrafinowany” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2001), a także „Inward Bound”, szczegółową historię fizyki, mikroświata w XX wieku. Znał osobiście Bohra, podobnie jak Einsteina i innych czołowych fizyków. Dzięki temu jego książki zawierają wiele relacji z pierwszej ręki i to pochodzących od pierwszej klasy fachowca.
Nazwisko Bohra jest dość powszechnie znane, ponieważ o jego modelu atomu z 1913 roku nadal wspomina się na lekcjach fizyki. Przełomowy pomysł Bohra zapoczątkował kwantową teorię struktury atomów i szybko umożliwił wyjaśnienie układu okresowego pierwiastków. Już w 1922 roku Bohr został wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Od tego czasu wiele się zmieniło, powstała mechanika kwantowa, w czym Bohr miał również wielki udział. Był on głównym autorem tzw. interpretacji kopenhaskiej, akceptowanej obecnie przez ogromną większość fizyków. Wniósł też duży wkład w poznawanie budowy jąder atomowych. Cechowało go niezwykle głębokie zrozumienie fizyki. Jego sposób myślenia był bardzo szczególny. Nie należał do tych, którzy w lot chwytają nowe idee. Myślał, zdaniem wielu, dość powoli. Częste były przypadki, kiedy inni fizycy próbowali Bohrowi wytłumaczyć swe pomysły i dziwili się, że tak wielki umysł nie może pojąć tak prostych rzeczy. Tymczasem Bohr pozostawał w tyle za tokiem ich myśli, stale prosił o nowe wyjaśnienia i twierdził, że nie może zrozumieć tego czy innego szczegółu. Wreszcie stwierdzał, że zaczyna pojmować problem, ale okazywało się po pewnym czasie, że jego zrozumienie jest różne od tego, które mu próbowano przedstawić i że to on właśnie ma rację, a autorzy pomysłu są w błędzie.
Pais zdawał sobie sprawę z tego, że nie wszyscy czytelnicy pamiętają ze szczegółami omawiane w szkole fakty. Dlatego też w wielu miejscach swojej książki w bardzo przystępny sposób podał wyjaśnienia problemów stojących przed fizykami. Dzięki temu „Czas Nielsa Bohra” jest lekturą atrakcyjną i zrozumiałą dla wszystkich, którzy pasjonują się historią poznawania świata.

Wiedza i Życie, 1 września 2006