Strona główna / Literatura faktu, historia / Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

Aktualności

22.01.2021

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel)

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 22 stycznia 2021 r. zmarł Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel).

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pięć Stawów. Dom bez adresu Beata Sabała-Zielińska
  2. Śreżoga Katarzyna Puzyńska
  3. Uciekłam z arabskiego burdelu Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

Guy Sorman

Sławomir Kwiecień

Rok koguta

Guy Sorman w roku koguta według chińskiego kalendarza, czyli od stycznia 2005 do stycznia 2006 r., podróżował po Chinach i słuchał przede wszystkim przeciwników systemu, czyli tych, którzy mieli odwagę mówić o pragnieniu wolności. Zachodnia Realpolitik wobec Chin jest niemoralna - pisze Sorman. Zalew chińskimi produktami niepokoi, ale nie to jest najgorsze. Gorsze jest pozwalanie totalitarnemu państwu na tworzenie arsenału, który zagrozi sąsiadom Chin. Nikt nie zagraża Chinom, dlaczego zatem partia dąży do zbudowania potęgi wojskowej? W Chinach, w odróżnieniu od Indii, to partia komunistyczna załatwia formalności, oddaje do dyspozycji masy uległych pracowników, nie przejmuje się ich prawami socjalnymi ani środowiskiem naturalnym. To tylko część złożonej prawdy o Chinach, którą w pasjonujący sposób przedstawia Sorman.

Gentelman, 1 września 2006