Strona główna / Biografie, wspomnienia / Tu żył Albert Einstein

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Tu żył Albert Einstein

Abraham Pais

Jarosław Włodarczyk

Tajemnice Alberta Einsteina

Abraham Pais jest autorem biografii Alberta Einsteina, którą świat uznał za kanoniczne przedstawienie życia i dzieła wielkiego uczonego. Polski przekład tej książki, „Pan Bóg jest wyrafinowany...”, ukazał się pięć lat temu. Obecnie możemy sięgnąć po drugie, już nie tak obszerne dzieło Paisa poświęcone twórcy teorii względności. Dlaczego Pais zdecydował się powrócić do tematu, któremu zawdzięcza pisarską sławę, publikując „Tu żył Albert Einstein”? Pierwsze oryginalne wydania tych dwóch książek dzieli dziesięć lat. Między 1984 a 1994 rokiem sporo wydarzyło się w kwestii dostępu do materiałów archiwalnych dokumentujących życie Einsteina. Najbardziej sensacyjne odkrycia opisali Roger Highfield i Paul Carter w tyleż kontrowersyjnym. co bestsellerowym „Prywatnym życiu Alberta Einsteina” (wydanie polskie: 1995). Dlatego w swej drugiej książce Pais nie unika drażliwych wątków: nieślubna córka Einsteina, po której słuch zaginął; wkład jego żony Milevy Marić w odkrycia naukowe męża; choroba psychiczna syna uczonego. Najciekawszy ( i najobszerniejszy) fragment książki stanowi jednak rozdział „Einstein w oczach prasy”. Esej ten jest próbą zrozumienia mechanizmów, które sprawiły, że przez większą część XX wieku, a także dziś Einstein - fizyk, który sformułował teorie wciąż niemieszczące się w typowym programie szkolnym pozostaje bodaj najłatwiej rozpoznawalną postacią w dziejach ludzkości. Pais wykorzystuje w swoich rozważaniach imponujący plon kwerendy, jaką prowadził przez wiele lat w różnojęzycznych wydaniach czasopism i gazet codziennych. Wniosek tego śledztwa może wydać się banalny: „[... ]Einstein jako osoba publiczna jest wytworem środków masowego przekazu”, ale zebrane wyimki (w liczbie 297) są świetnym materiałem instruktażowym, a także anegdotycznym. Okazuje się na przykład, że nazwisko Einsteina w prasie szwajcarskiej pojawiło się po raz pierwszy już w 1902 roku, trzy lata przed ogłoszeniem szczególnej teorii względności. Tekst był bardzo krótki. Dziennik Anzeiger fur die Stadt Bern z 5 lutego 1902 roku zawiadamiał: „Gruntowne korepetycje z matematyki i fizyki dla uczniów i studentów oferuje Albert Einstein, posiadacz dyplomu nauczycielskiego Politechniki Związkowej Iw Zurychuj, Gerechtigkeitgass 32. pierwsze piętro. Bezpłatne lekcje próbne”.

Gazeta Wyborcza, 28 lutego 2006