Strona główna / Fantastyka / Arcydzieła

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Arcydzieła

Orson Scott Card

Bogdan Wojdyła

Orson Card proponuje

W schyłkowym PRL-u ciężko było. Każdy wie. Reżyserzy dużo filmów o tym zrobili, widzowie obejrzeli, ci starsi sami przeżyli. Ale było też coś, co dla wielu było wielką ucieczką w świat wyobraźni od szarzyzny półek z octem w placówkach uspołecznionego handlu - literatura s.f. - niesamowity gatunek, który złamał klasyczne zasady; gdzie wykreowane może być wszystko - postacie, problemy i rzeczywistości. Akcja może się toczyć w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu wszechświata i w dowolnych realiach. Ogranicza je tylko wyobraźnia twórcy i percepcja jego czytelnika. Literatura chętnie czytana przez młodych. Może to podświadoma chęć do przedłużenia dzieciństwa poprzez lekturę futurystycznych bajek... Dziś na półkach księgarskich jest wszystko. Problemem jest tylko czas i pojemność kieszeni. Dlatego zawsze dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju składanki i antologie (patrz nasz tygodnik). W tej wydanej ostatnio przez Prószyńskiego, Orson Card, wybitny pisarz amerykański, zebrał najlepsze, według niego, opowiadania XX, złotego wieku w literaturze s.f. Dobrym powodem stał się kalendarz. Oto nadszedł już wiek, który dla pisarzy sprzed lat był wyzwaniem prowokującym do uruchomienia wyobraźni. Tych opowiadań jest 27 i są reprezentatywne (okrutne słowo) dla epok w rozwoju gatunku. Opowiadań bardzo dobrych, niesamowitych, zapadających w pamięć. Bardzo dobra lektura. Arcydzieła.

Angora, 5 lutego 2006