Strona główna / Fantastyka / Arcydzieła

Aktualności

14.06.2019

Grzesiuk po niemiecku!

"Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka ukaże się (oczywiście w wersji bez cenzury) w języku niemieckim nakładem austriackiego wydawnictwa New Academic Press i tym samym będzie dostępne na całym niemieckojęzycznym rynku wydawniczym.

Wywiady

14.06.2019

"Dzieciństwo to mityczny okres w życiu większości z nas"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lucyną Olejniczak, autorką książki "Księżniczka".

Posłuchaj i zobacz

18.06.2019

Jak kochali powstańcy?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Agnieszki Cubały "Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabski raj Tanya Valko
  2. In vitro. Rozmowy intymne Małgorzata Rozenek-Majdan
  3. Miłe Natalii początki Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Arcydzieła

Orson Scott Card

Bogdan Wojdyła

Orson Card proponuje

W schyłkowym PRL-u ciężko było. Każdy wie. Reżyserzy dużo filmów o tym zrobili, widzowie obejrzeli, ci starsi sami przeżyli. Ale było też coś, co dla wielu było wielką ucieczką w świat wyobraźni od szarzyzny półek z octem w placówkach uspołecznionego handlu - literatura s.f. - niesamowity gatunek, który złamał klasyczne zasady; gdzie wykreowane może być wszystko - postacie, problemy i rzeczywistości. Akcja może się toczyć w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu wszechświata i w dowolnych realiach. Ogranicza je tylko wyobraźnia twórcy i percepcja jego czytelnika. Literatura chętnie czytana przez młodych. Może to podświadoma chęć do przedłużenia dzieciństwa poprzez lekturę futurystycznych bajek... Dziś na półkach księgarskich jest wszystko. Problemem jest tylko czas i pojemność kieszeni. Dlatego zawsze dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju składanki i antologie (patrz nasz tygodnik). W tej wydanej ostatnio przez Prószyńskiego, Orson Card, wybitny pisarz amerykański, zebrał najlepsze, według niego, opowiadania XX, złotego wieku w literaturze s.f. Dobrym powodem stał się kalendarz. Oto nadszedł już wiek, który dla pisarzy sprzed lat był wyzwaniem prowokującym do uruchomienia wyobraźni. Tych opowiadań jest 27 i są reprezentatywne (okrutne słowo) dla epok w rozwoju gatunku. Opowiadań bardzo dobrych, niesamowitych, zapadających w pamięć. Bardzo dobra lektura. Arcydzieła.

Angora, 5 lutego 2006