Strona główna / Fantastyka / Arcydzieła

Aktualności

18.09.2019

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską w Warszawie

W czwartek 10 października o godz. 18.00 zapraszamy do Empiku w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122) na przedpremierowe spotkanie z Katarzyną Puzyńską, autorką książki "Pokrzyk".

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

24.07.2019

Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego książkę "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julii  Boyd.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jej drugie życie Manula Kalicka
  2. Nie mam więcej pytań Gillian McAllister
  3. Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi Julia Boyd

Fotogaleria

więcej »

Arcydzieła

Orson Scott Card

Bogdan Wojdyła

Orson Card proponuje

W schyłkowym PRL-u ciężko było. Każdy wie. Reżyserzy dużo filmów o tym zrobili, widzowie obejrzeli, ci starsi sami przeżyli. Ale było też coś, co dla wielu było wielką ucieczką w świat wyobraźni od szarzyzny półek z octem w placówkach uspołecznionego handlu - literatura s.f. - niesamowity gatunek, który złamał klasyczne zasady; gdzie wykreowane może być wszystko - postacie, problemy i rzeczywistości. Akcja może się toczyć w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu wszechświata i w dowolnych realiach. Ogranicza je tylko wyobraźnia twórcy i percepcja jego czytelnika. Literatura chętnie czytana przez młodych. Może to podświadoma chęć do przedłużenia dzieciństwa poprzez lekturę futurystycznych bajek... Dziś na półkach księgarskich jest wszystko. Problemem jest tylko czas i pojemność kieszeni. Dlatego zawsze dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju składanki i antologie (patrz nasz tygodnik). W tej wydanej ostatnio przez Prószyńskiego, Orson Card, wybitny pisarz amerykański, zebrał najlepsze, według niego, opowiadania XX, złotego wieku w literaturze s.f. Dobrym powodem stał się kalendarz. Oto nadszedł już wiek, który dla pisarzy sprzed lat był wyzwaniem prowokującym do uruchomienia wyobraźni. Tych opowiadań jest 27 i są reprezentatywne (okrutne słowo) dla epok w rozwoju gatunku. Opowiadań bardzo dobrych, niesamowitych, zapadających w pamięć. Bardzo dobra lektura. Arcydzieła.

Angora, 5 lutego 2006