Strona główna / Humanistyka / Jan Paweł II / Cuda Jana Pawła II

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.05.2022

Rozmowa z Moniką Białkowską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Moniką Białkowską, autorką książki "Nawet jeśli umrę w drodze".

Bestsellery

TOP 20

  1. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
  2. Zgiń, przepadnij Olga Rudnicka
  3. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka

Cuda Jana Pawła II

Paweł Zuchniewicz

Papieskie cuda

Dokumentalna i w wielu momentach poruszająca oraz piękna opowieść o świętości największego Polaka XX wieku to temat przewodni wydanej przez warszawską oficynę Prószyński i S-ka książki Pawła Zuchniewicza. Sprawa cudów, gdy mowa o Janie Pawle II, nie jest oczywiście tematem prostym i oczywistym. Uznany za świętego przez wielbiące go tłumy (słynny okrzyk Santo subito, czyli Święty natychmiast) z formalnego punktu widzenia papież Jan Paweł II musi przejść standardowe postępowanie, jakiemu poddawani są wszyscy kandydaci na świętych. Na szczęście autor tej książki, znany już nam między innymi z opowieści biograficznej „Młode lata Papieża. Lolek”, zręcznie wybrnął z tej kłopotliwej sytuacji. Zuchniewicz patrzy więc na Jana Pawła II przede wszystkim przez pryzmat historii i obecności w niej Boga. Mamy zatem wybuch stanu wojennego oraz kryzys początku lat 80. w Polsce, rewolucje w Europie Środkowej i Wschodniej przełomu lat 90., czy wreszcie tragedię 11 września 2001 roku na nowojorskim Manhattanie. Papież nie uczestniczy w tych wszystkich zdarzeniach osobiście, nie jest ich naocznym świadkiem, zawsze jednak znajduje się blisko ludzi - uczestników zdarzeń. Pociesza strapionych albo - po prostu - wspiera na duchu, sprawiając, że wielu odzyskuje nadzieję. Sporą część tej bogato ilustrowanej książki zajmują świadectwa ludzi, którzy zostali obdarowani przynajmniej cząstką charyzmy Wielkiego Papieża. Uzdrowienie z nieuleczalnego raka węzłów chłonnych, odzyskanie głosu przez pewnego kardynała, powstanie z wózka chorej na raka szpiku kostnego - to tylko niektóre z tych relacji. W opowieści Zuchniewicza nie zabrakło również tych najważniejszych i - jak mówił sam Jan Paweł II - jedynych znaków Boga. Do takich należy zaliczyć pewnie cudowne ocalenie papieża z zamachu w 1981 roku. Interwencja Boga wyzwala potencjalne siły natury, wykraczające poza granice ich normalnych możliwości - mówił Jan Paweł II podczas jednej z audiencji generalnych. Książka Zuchniewicza to próba ilustracji tych słów.

Dziennik Polski, 2 lutego 2006