Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Mag

Aktualności

08.10.2020

Ogłoszono finalistów National Book Awards

Powieść "LEAVE THE WORLD BEHIND" Rumaana Alama, która ukaże się nakładem naszego wydawnictwa w przyszłym roku, została właśnie finalistką prestiżowej nagrody literackiej National Book Awards.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

05.10.2020

Lara Gessler gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Larą Gessler, autorką książki "Orzechy i pestki. Przewodnik mistyczno-kulinarny".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Urodziłam dziecko szejka Marcin Margielewski
  3. To nie jest mój mąż Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Mag

Jeffery Deaver

Magdalena Michalska

Zbrodnie w świecie cyrkowców

Po każdej kolejnej książce Jeffery Deavera wydaje się, że nie może on napisać nic lepszego. Aż do następnej powieści. Wydany właśnie po polsku "Mag" potwierdza klasę autora, zasłużenie stale obecnego na liście bestsellerów "New York Timesa"

Para detektywów Amelia Sachs i Lincoln Rhyme kolejny raz stawiają czoło psychopacie grasującemu po Nowym Jorku. Tym razem ich przeciwnik jest zdolnym iluzjonistą. Jego zbrodnie, których serię otwiera upiorne morderstwo w elitarnej szkole muzycznej, są wzorowane na najsłynniejszych numerach wybitnego prestidigitatora - Harry'ego Houdiniego.

Zbrodnie są popełniane w zaskakującym tempie (akcja powieści obejmuje zaledwie dwa dni). Morderca zaś potrafi "wyparować" z miejsca zbrodni i zmylić każdy pościg. Zagubiona w świecie cyrkowych popisów zbrodniarza para detektywów najmuje do śledztwa młodą iluzjonistkę Karę. Ta wyjaśnia im tajemnice sztuczek mordercy, z których popisowa nosi nazwę "Znikający człowiek" (to również oryginalny tytuł powieści) i pomaga wejść w zamknięty świat cyrkowców.

Deaver jak zawsze przyłożył się do roboty. "Mag" jest naszpikowany faktami z historii iluzjonizmu i podręcznikami dla adeptów sztuk magicznych. Ale to nie jego jedyna zaleta. To, ile razy autor gubi tropy, wprowadza nieoczekiwane zwroty akcji, godne jest nie tylko mistrza iluzji, ale i suspensu. Pod koniec czytelnik czuje się naprawdę zagubiony, ale i urzeczony sztuczką, którą pisarz odegrał na jego oczach.

Jeffery Deaver jest autorem wysoko cenionym w Ameryce, był czterokrotnie nominowany do Nagrody Edgara Allana Poe, najwyższego tamtejszego wyróżnienia dla autorów powieści kryminalnych, i jest laureatem wielu pomniejszych nagród. Poza cyklem o Rhyme'ie, który otwiera znakomity "Kolekcjoner kości", (ekranizacja z 1999 r. z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie w rolach głównych) pisze też inne powieści i opowiadania detektywistyczne. Interesuje go historia literatury, wydał m.in. autorską antologię opowiadań amerykańskich pisarzy kryminalnych i napisał wstęp do "Frankensteina" Mary Shelley.

Powieści Deavera cechuje niesamowita szybkość akcji, której mogą mu pozazdrościć mistrzowie thrillera, połączona z rzetelnym dedukcyjnym śledztwem, którego nie powstydziliby się autorzy klasycznych powieści kryminalnych. Jego bohater Rhyme, choć sam mówi o sobie, że jest kryminalistykiem, to detektyw z prawdziwego zdarzenia. Jest nie tylko obdarzony niezwykle przenikliwym umysłem i doskonale kojarzy fakty, ale także ma o wiele szerszą wiedzę, specjalizuje się w historii Nowego Jorku, jest przyzwoicie wykształconym chemikiem, a przede wszystkim wierzy w naukę z bezgranicznym, XIX-wiecznym zapałem. Pod piórem Deavera powieść kryminalna osiąga swoje szczyty.

Szkoda tylko, że na polski rynek zmieniono tytuł powieści - na zbyt łatwo przywodzący na myśl książkę Johna Fowlesa.

Gazeta Wyborcza, 13 września 2005