Strona główna / Literatura polska / Szczęście za progiem

Aktualności

26.04.2021

Spotkanie online z Barbarą Kwintą

W poniedziałek 26 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Barbarą Kwintą, autorką książki "Chwała meksykańskim zakonnicom".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.03.2021

Danuta Awolusi gościem FANBOOK.TV

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Danutą Awolusi, autorką książki "Nie mówiąc nikomu".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Szczęście za progiem

Manula Kalicka

Jeszcze jeden kopciuszek

Gosia, bohaterka powieści Manuli Kalickiej, jak setki mieszkańców prowincji, które każdego dnia zjeżdżają do Warszawy, ma nadzieje na nowe życie. To dobry, choć dość oklepany temat, ostatnio wykorzystał go m.in. Krzysztof Beska („Wrzawa”).
Atutami Gosi są zdana matura i parę złotych, które na drogę dała jej babcia. Nie to jednak zadziałało, ale uroda dziewczyny. Pierwszą jej robotą był taniec erotyczny w pipszole na Pradze. Pierwsze grubsze pieniądze wpadły jej w ręce po tym, jak obrobiła portfel pijanego klienta. Na plus trzeba dziewczynie zapisać, ze me wydała forsy na ciuchy, ale zainwestowała zapisując się na kurs komputerowy.
Jak to się stało, ze z Gosi-Kopciuszka, wyrosła prawdziwa bogini, pozująca agencjom reklamowym w Tokio i Paryżu, studiująca dwa fakultety i mająca widoki na małżeństwo z jednym z najbogatszych facetów w kraju, na dobrą sprawę nie wiadomo. Autorka powieści skupiła się na wymyślonej przez siebie historyjce niespecjalnie dbając o wiarygodność mechanizmu, który zadecydował o karierze Gosi. Tymczasem od bidowania na wsi do brylowania w mieście, zwłaszcza w stolicy, daleka droga.

Gazeta Olsztyńska, 11 lipca 2005