Strona główna / Popularnonaukowe / Bezmiar matematycznej wyobraźni

Aktualności

06.08.2020

Najlepsza książka miesiąca Lipiec 2020!

Z radością informujemy, że książka "Chciałbym nigdy cię nie poznać" została uznana przez czytelników serwisu hultajliteracki.pl za najlepszą książkę miesiąca Lipiec 2020 a Wiktor Krajewski za Autora Miesiąca oraz Wydawnictwo Prószyński za Wydawcę miesiąca.

Wywiady

20.07.2020

Astrologiczne bliźniaczki – od pełni zrozumienia do nienawiści...

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Agatą Kołakowską, autorką książki "Uśpione pragnienia".

Posłuchaj i zobacz

20.07.2020

Rozmowa z Wiktorem Krajewskim

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Wiktorem Krajewskim autorem książki "Chciałbym nigdy cię nie poznać"
Niezwykle intymna książka o relacji z babcią. Wiktor Krajewski pokazuje emocje i porusza!

Bestsellery

TOP 20

  1. Perska kobiecość Laila Shukri
  2. Postscriptum Anna Karpińska
  3. Tajemnice hoteli Dubaju Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Bezmiar matematycznej wyobraźni

Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda

Wszyscy nauczyciele matematyki dobrze orientują się w zagadnieniach, które przekazują uczniom. Nie zawsze jednak potrafimy powiedzieć, jak historycznie wyglądała „ewolucja” danego pojęcia czy jak próbowano rozwiązać jakiś problem. Czasami rozwiązania pojawiają się przypadkiem, ale częściej są wynikiem żmudnej pracy. Nie zawsze też zdajemy sobie sprawę z zastosowania matematyki w innych dziedzinach życia.
I chociażby dlatego warto sięgnąć po książkę Krzysztofa Ciesielskiego i Zdzisława Pogody, Bezmiar matematycznej wyobraźni (jest to drugie - uaktualnione wydanie). Autorzy opowiadają o trudnych pojęciach prostym językiem, czasami jednak przydaje się bliższa znajomość z Królową Nauk.
Dużą zaletą książki są rozdziały poświęcone niektórym działom matematyki, tj. topologii, geometrii, algebrze. Autorzy wyjaśniają, jak powstawały nowe pojęcia i do czego były potrzebne. Przy okazji piszą o ludziach, którzy wnieśli duży wkład w rozwój matematyki. Często opowiadają o trudnościach czy zawirowaniach życia osobistego, które miały wpływ na ich dokonania. Książka pozwala ogarnąć matematykę całościowo i może być interesująca nie tylko dla fachowców. Nauczycielom pewnie nie przyda się na lekcji, ale warto ją przeczytać dla samego siebie.

Matematyka w szkole, marzec- kwiecień 2005