Strona główna / Biografie, wspomnienia / Niemen. Czas jak rzeka

Aktualności

19.01.2021

Spotkanie online z Ewą Kempisty-Jeznach

We wtorek 19 stycznia o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Ewą Kempisty-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu".

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

07.01.2021

Krzysztof Pyzia gościem Pytania na śniadanie

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Krzysztofem Pyzią, autorem książki "Stewardesy. Cała prawda o lataniu".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pięć Stawów. Dom bez adresu Beata Sabała-Zielińska
  2. Śreżoga Katarzyna Puzyńska
  3. Uciekłam z arabskiego burdelu Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Niemen. Czas jak rzeka

Marek Gaszyński

Magda Huzarska-Szumiec

Barwny ptak

Czesław Niemen był jedną z najbarwniejszych postaci polskiej sceny. Przypomina o tym Marek Gaszyński, autor wydanego właśnie tomu „Niemen. Czas jak rzeka”.

Kolorowe, kwieciste koszule, chustki zamiast krawatów, kapelusze z ogromnym rondem i peruki, które zmieniał jak rękawiczki. W szarej PRL-owskiej rzeczywistości Czesław Niemen przypominał kolorowego ptaka, nie poddającego się żadnym schematom i stereotypom. Gdy dodać do tego jego głos, przyprawiający słuchaczy o dreszcze, nie można było mieć wątpliwości, że na polskiej scenie muzycznej pojawiła się wyjątkowa osobowość.
- Dziś jest postacią-symbolem, ale gdy wrócił z Paryża w peruce i w kapeluszu budził kontrowersje - mówi Jerzy Gruza. - Żył wbrew obiegowym opiniom, polskiej zaściankowości i polityce partyjno-rządowej. Niezwykle twardy w swojej postawie, nie ulegający naciskom. Był artystą, który sam się wykreował. Jego kożuszki i kapelusze były rodzajem twierdzy, w której tworzył własne środowisko, nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym.
Takich wypowiedzi jak ta znajdziemy mnóstwo w tomie Marka Gaszyńskiego „Niemen. Czas jak rzeka”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Dziennikarz Polskiego Radia, autor tekstów wielu piosenek śpiewanych przez Czesława Niemena, napisał książkę o nieżyjącym przyjacielu, wykorzystując nie tylko swoje wspomnienia, ale i wywiady prasowe, rozmowy z jego rodziną, znajomymi, muzykami i krytykami. Powstała z tego opowieść o życiu. Rozpoczyna się ona w Waliszkach Starych, gdzie urodził się Czesław Wydrzycki, należących kiedyś do Polski, ale później już do Białorusi. Przekraczanie granicy w Brześciu i repatriacja do ojczyzny to wydarzenie, które naznaczyło młodość piosenkarza. Gaszyński pisze o niej dyskretnie, tak jak o całym prywatnym życiu Niemena, wspominając jakby mimochodem o jego pierwszej żonie i córce, i dystansując się od wszystkich plotek, jakie o nim opowiadano.
Dlatego tym mocniej brzmią słowa cytowane za brukowcami, które donosiły na bieżąco o postępującej chorobie nowotworowej Czesława Niemena i jego śmierci, łamiąc swoimi relacjami wszelkie zasady przyzwoitości. Bo książka o Czesławie Niemenie została doprowadzona do ostatnich dni jego życia, a nawet do pośmiertnych kontrowersji, jakie wywołał w Sejmie, kiedy część posłów chciała uczcić go chwilą milczenia.
Niewątpliwym atutem książki jest jej albumowe wydanie i ogromna ilość zdjęć ilustrujących karierę artysty. Może być ona świetnym dodatkiem do, wydanego przez Polskie Radio, dwunastopłytowego autorskiego projektu Czesława Niemena.

Gazeta Krakowska, 7 grudnia 2004