Strona główna / Literatura faktu, historia / Ich Miasto

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Ich Miasto

Irek Grin, Anis D. Pordes

Artur Górski

Prawda, i tylko prawda

Irek Grin to kameleon polskiej literatury. I mam nadzieję, że autor, znany z poczucia humoru, nie obraziłby się za tę analogię. Z jednej bowiem strony jawi się nam jako „twardy gość” od męskiej, sensacyjnej literatury, z drugiej zaś - jako medium świadków holocaustów. „Ich Miasto” - zbiór wywiadów z krakowskimi Żydami, przeprowadzonych wspólnie z Anis D. Pordes - to druga w dorobku tego autora książka z tego zakresu tematycznego. Poprzednia - „Ze złości” - wzbudziła wiele dyskusji wśród znawców problematyki Zagłady.
„Ich Miasto”, wbrew pozorom nie jest jednak książką o śmierci i bólu. Przeciwnie - jest w niej miejsce także na radosne wspomnienia. Krakowscy, czy raczej kazimierscy Żydzi, choć stanowiący dość hermetyczną , odmienną od rdzennej społeczność, byli częścią Polski. Co rozmówcy Grina i Pordes bardzo akcentują. Jak choćby Shoshana Alder, zapewniająca, że w jej przedwojennym domu czytało się Orzeszkową, Słowackiego i Krasickiego. Czy Zvi Barlev, wspominający udział w polskich świętach narodowych. Choć, oczywiście, nie brak też wspomnień bardziej mrocznych, niestety głownie dotyczących pożycia Polaków i Żydów.
Ale tak było - i dobrze, i źle - i zakłamywanie naszej wspólnej historii mija się z jakimkolwiek celem. Więc szukajmy prawdy w stanie czystym, a „Ich Miasto” jest z pewnością jednym z najlepszych źródeł owej prawdy.

Życie Warszawy, Po godzinach, 9-15 grudnia 2004