Strona główna / Literatura polska / Los powtórzony

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Los powtórzony

Janusz Leon Wiśniewski

Andrzej Rostocki

Feromony

Przez wiele lat zadufani uczeni zdecydowanie i konsekwentnie budowali wizję człowieka jako istoty racjonalnej i logicznej, której emocje w działaniu tylko przeszkadzają. Ludzie nadwrażliwi, a nawet wrażliwi, uznawani byli przez otoczenie za osoby nieprzystosowane, słabe i skazane na niechybną zagładę. Niebezpieczne rozmyślania uczonych, którym często towarzyszył diaboliczny chichot, dotyczyły przede wszystkim doskonalenia formalnie pojmowanej inteligencji, a nie emocjonalnej sublimacji. Symbolem XX wieku w większym stopniu stał się Einstein, a nie Matka Teresa - czuła i dobra.
Na szczęście nawet naukowcy w końcu zauważyli, że ludzki gatunek swoje sukcesy w równym stopniu zawdzięcza intelektowi, co emocjom. l one właśnie były przez ostatnie kilkadziesiąt lat intensywnie badane. Bardzo modne stało się wyjaśnianie rozmaitych stanów emocjonalnych człowieka poprzez chemiczne reakcje zachodzące w naszym biednym, skołatanym mózgu. Miłość, pożądanie, agresja, lęk z pewnością pojawiają się jako psychiczne odczucia, na skutek działania hormonów. Ale nie wierzę, że wszystkie uczuciowe burze, które w nas zachodzą, dają się zrozumieć wyłącznie poprzez odwołanie do chemicznych reakcji zapisanych w postaci czytelnych wzorów.
Janusz L. Wiśniewski, niezwykle popularny pisarz, autor „S@motności w sieci”, „Zespołu napięć” i „Martyny” w bardzo ciekawy sposób łączy swoje naukowe zainteresowania z głęboką wiarą w chemię miłości. Często, z pasją i bardzo ciekawie o tym opowiada na autorskich spotkaniach. A że mężczyzna z niego przystojny i zadbany, to trudno się dziwić, iż zapatrzone i zasłuchane kobiety po takim fascynującym kontakcie mają mózgi pełne narkotycznych opiatów. Aż strach się do nich zbliżyć, gdyż wydzielane przez nie wabiące feromony mogą niewinnego mężczyznę usidlić nie tylko na jeden wieczór. Niestety z nieznanych przyczyn ich wonność nie jest odbierana przez większość małżonków. Są oni mało czuli na samicze zaloty i wolą sport oraz piwo od cudownego tańca miłości.
Powinni zatem skorzystać z okazji i sięgnąć po „Los powtórzony” - najnowszą powieść Janusza L. Wiśniewskiego. Lektura pozwoli im zanurzyć się w tajemniczy świat feromonów i znowu ruszyć na męskie łowy, by od kryć zapomniany smak pożądania. Oczywiście tylko w ramach dobrze znanego terytorium własnej sypialń. Po tej literackiej lekcji każdy z nas może znowu być Conanem - Zdobywcą, sprawnie poruszającym się po niebezpiecznym obszarze seksualnych relacji. Najciekawsze jednak w książce jest to, że chemia miłości przenosi się także przez internetowe łącza. Siedząc sobie bezpiecznie przed ekranem monitora, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko chytre drobinki hormonów odpowiedzialnych za stany emocjonalne przedostają się światłowodami w różne strony świata. Okazuje się bowiem, iż samotni, zagubieni i nieśmiali w internetowej rozmowie możemy odnaleźć to, czego inni szukają latami. l nie zawsze znajdują. Poczucia wspólnoty.

Dziennik Łódzki, 18/19 września 2004