Strona główna / Literatura polska / Los powtórzony

Aktualności

26.04.2021

Spotkanie online z Barbarą Kwintą

W poniedziałek 26 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Barbarą Kwintą, autorką książki "Chwała meksykańskim zakonnicom".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.03.2021

Danuta Awolusi gościem FANBOOK.TV

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Danutą Awolusi, autorką książki "Nie mówiąc nikomu".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Los powtórzony

Janusz Leon Wiśniewski

Justyna Grabska

Życie jest życie

Internet stał się faktem już dawno temu. I od wielu już lat wpływa i zmienia nasze zwyczaje, nasze spojrzenie na świat, nasze relacje z innymi ludźmi. Nie da się już nic na to poradzić. Dzięki istnieniu globalnej sieci, ludzie się zmieniają, czy im się to podoba, czy nie...
Książki Wiśniewskiego pokazują to bardzo dobitnie. Romanse, które rozgrywają się poprzez klawiaturę komputera, to coraz częstsze zjawisko w naszym stechnicyzowanym, zagonionym świecie, który tak mało pozostawia nam czasu i możliwości na „normalne” spotykanie się z ludźmi. Ale przecież człowiek nie jest stworzony do totalnej samotności, więc nie umie się z nią pogodzić. Szuka, wciąż szuka ciepła, zrozumienia, dobrych uczuć. Internet ułatwia to poszukiwanie. Czasem pozornie, czasem całkiem realnie. Pozwala nam na udawanie, ale także pozwala być bardziej sobą - otwierać anonimowo te pokłady własnej osobowości, których nigdy nie odważylibyśmy się pokazać tym, których znamy na co dzień.
Janusz L. Wiśniewski w kolejnej już powieści pokazuje uczucia, które rodzą się za pośrednictwem komputerowego ekranu i klawiatury. I po raz kolejny obnaża ludzką samotność, która do takich uczuć prowadzi. Bohaterowie Losu powtórzonego naznaczeni są cierpieniem, nieumiejętnością dostosowania się do rzeczywistości, w której ludzie krzywdzą tych, na których powinno im najbardziej zależeć. Ale powieść pokazuje, że zawsze jest nadzieja. Nie musimy być sami. Jak zwykle misternie splecione losy ludzkie, jak zwykle wielowątkowość akcji nie pozwala nam się ani przez moment nudzić nad lekturą.
Samotność jest motywem powracającym jak echo we wszystkich powieściach Wiśniewskiego. Jest bolesna, nieraz wręcz przeraźliwa. Samotność organiczna. Czy jest to choroba naszego wieku? Nieuleczalna, wstydliwa... i coraz bardziej powszechna? Wielowątkowość tej książki sprawia, że każdy z nas w dziejących się na kartach powieści historiach, odnajduje własne lęki i radości. Wiśniewski jest doskonałym podglądaczem życia. Czytelnik odnosi wrażenie, że historie z powieści nie są fikcyjne, że wydarzyły się naprawdę, a autor miał tę możliwość i talent, żeby je wszystkie opisać i oddać nam w postaci książki. Żebyśmy na jej kartach odnaleźli fragmenty własnego życia. I zadumali się nad nimi.
Dobra robota, Panie Wiśniewski. Gratuluję bardzo dobrej książki!

Wirtualna Polska, gdansk.naszemiasto.pl