Strona główna / Literatura polska / Los powtórzony

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Los powtórzony

Janusz Leon Wiśniewski

Justyna Grabska

Życie jest życie

Internet stał się faktem już dawno temu. I od wielu już lat wpływa i zmienia nasze zwyczaje, nasze spojrzenie na świat, nasze relacje z innymi ludźmi. Nie da się już nic na to poradzić. Dzięki istnieniu globalnej sieci, ludzie się zmieniają, czy im się to podoba, czy nie...
Książki Wiśniewskiego pokazują to bardzo dobitnie. Romanse, które rozgrywają się poprzez klawiaturę komputera, to coraz częstsze zjawisko w naszym stechnicyzowanym, zagonionym świecie, który tak mało pozostawia nam czasu i możliwości na „normalne” spotykanie się z ludźmi. Ale przecież człowiek nie jest stworzony do totalnej samotności, więc nie umie się z nią pogodzić. Szuka, wciąż szuka ciepła, zrozumienia, dobrych uczuć. Internet ułatwia to poszukiwanie. Czasem pozornie, czasem całkiem realnie. Pozwala nam na udawanie, ale także pozwala być bardziej sobą - otwierać anonimowo te pokłady własnej osobowości, których nigdy nie odważylibyśmy się pokazać tym, których znamy na co dzień.
Janusz L. Wiśniewski w kolejnej już powieści pokazuje uczucia, które rodzą się za pośrednictwem komputerowego ekranu i klawiatury. I po raz kolejny obnaża ludzką samotność, która do takich uczuć prowadzi. Bohaterowie Losu powtórzonego naznaczeni są cierpieniem, nieumiejętnością dostosowania się do rzeczywistości, w której ludzie krzywdzą tych, na których powinno im najbardziej zależeć. Ale powieść pokazuje, że zawsze jest nadzieja. Nie musimy być sami. Jak zwykle misternie splecione losy ludzkie, jak zwykle wielowątkowość akcji nie pozwala nam się ani przez moment nudzić nad lekturą.
Samotność jest motywem powracającym jak echo we wszystkich powieściach Wiśniewskiego. Jest bolesna, nieraz wręcz przeraźliwa. Samotność organiczna. Czy jest to choroba naszego wieku? Nieuleczalna, wstydliwa... i coraz bardziej powszechna? Wielowątkowość tej książki sprawia, że każdy z nas w dziejących się na kartach powieści historiach, odnajduje własne lęki i radości. Wiśniewski jest doskonałym podglądaczem życia. Czytelnik odnosi wrażenie, że historie z powieści nie są fikcyjne, że wydarzyły się naprawdę, a autor miał tę możliwość i talent, żeby je wszystkie opisać i oddać nam w postaci książki. Żebyśmy na jej kartach odnaleźli fragmenty własnego życia. I zadumali się nad nimi.
Dobra robota, Panie Wiśniewski. Gratuluję bardzo dobrej książki!

Wirtualna Polska, gdansk.naszemiasto.pl