Strona główna / Biografie, wspomnienia / Uczeni w anegdocie. Poczet drugi

Aktualności

18.01.2023

TOPR. TATRZAŃSKA PRZYGODA ZOSI I FRANKA nominowana do Bestsellerów Empiku

Książka Beaty Sabały-Zielińskiej "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka" otrzymała nominację do Bestsellerów Empiku 2022 w kategorii literatura polska dla dzieci. Gratulujemy!

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

11.01.2023

Rozmowa z Arturem Górskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Arturem Górskim, autorem książki "Za kratami".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Sąpierz Katarzyna Puzyńska

Uczeni w anegdocie. Poczet drugi

Andrzej K. Wróblewski

Lubimy ploteczki? Oczywiście. Kiedyś było to może naganne, teraz nie ma się już czego wstydzić, w końcu nawet gazety codzienne od nich nie stronią, przemycając najróżniejsze, mniej lub bardziej barwne drobiazgi z życia jakiegoś indywiduum pod pretekstem uwierzytelnienia tła. Czy i jak bardzo można wierzyć prasie, to już inna sprawa, tu akurat marginesowa.
„Uczeni w anegdocie”, drugi zbiór opowiastek o ludziach nauki, jaki serwuje czytelnikom Andrzej K. Wróblewski, „w cywilu” kolega po fachu bohaterów, bo uniwersytecki wykładowca (profesor fizyki), plotkuje o uczonych w sposób przyjacielski, pozbawiony złośliwości czy wścibstwa typowego dla dzisiejszych mediów. Jego predylekcje zawodowe są jednak zauważalne: tytułowi uczeni to koryfeusze nauk ścisłych, fizycy, matematycy, chemicy, ludzie ze swobodą poruszający się od kwanta do kwarka, ale niezbyt podatni na smak kwarty i kwargla. Nie zmienia to faktu, że dziwaków wśród nich było niemało - odludków, roztargnionych, cierpiących na przeróżne manie. Dzięki temu ich historie ożywają, sztywni „jajogłowi” okazują się ludźmi z krwi i kości.

Notes Wydawniczy, lipiec-sierpień 2004