Strona główna / Biografie, wspomnienia / Uczeni w anegdocie. Poczet drugi

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

Uczeni w anegdocie. Poczet drugi

Andrzej K. Wróblewski

Lubimy ploteczki? Oczywiście. Kiedyś było to może naganne, teraz nie ma się już czego wstydzić, w końcu nawet gazety codzienne od nich nie stronią, przemycając najróżniejsze, mniej lub bardziej barwne drobiazgi z życia jakiegoś indywiduum pod pretekstem uwierzytelnienia tła. Czy i jak bardzo można wierzyć prasie, to już inna sprawa, tu akurat marginesowa.
„Uczeni w anegdocie”, drugi zbiór opowiastek o ludziach nauki, jaki serwuje czytelnikom Andrzej K. Wróblewski, „w cywilu” kolega po fachu bohaterów, bo uniwersytecki wykładowca (profesor fizyki), plotkuje o uczonych w sposób przyjacielski, pozbawiony złośliwości czy wścibstwa typowego dla dzisiejszych mediów. Jego predylekcje zawodowe są jednak zauważalne: tytułowi uczeni to koryfeusze nauk ścisłych, fizycy, matematycy, chemicy, ludzie ze swobodą poruszający się od kwanta do kwarka, ale niezbyt podatni na smak kwarty i kwargla. Nie zmienia to faktu, że dziwaków wśród nich było niemało - odludków, roztargnionych, cierpiących na przeróżne manie. Dzięki temu ich historie ożywają, sztywni „jajogłowi” okazują się ludźmi z krwi i kości.

Notes Wydawniczy, lipiec-sierpień 2004