Strona główna / Fantastyka / Zadziwiający Maurycy

Aktualności

20.02.2020

Nina Novak i Wiktor Krajewski w Warszawie

W czwartek 5 marca o godz. 18:00 zapraszamy do Empiku Junior w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122) na spotkanie z Niną Novak i Wiktorem Krajewskim, autorami książki "Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim".

Wywiady

23.01.2020

Wszyscy mamy w sobie czynnik diabła.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Craigem Russellem, autorem książki "Czynnik diabła"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  2. Króliki z Ravensbrück Anna Ellory
  3. Oleńka. Panienka z Białego Dworu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Zadziwiający Maurycy

Terry Pratchett

Jarosław Lipszyc

Szczurze szczęście

Kolejna książka Pratchetta z serii „Świat dysku” rozpoczyna się od następujących słów: „Pewnego dnia, kiedy pan Królik był niegrzeczny, spojrzał przez płot na pole farmera Freda. Pole pełne było świeżej, zielonej sałaty. A pan królik nie był pełen sałaty. Czuł, że to nie jest w porządku”. Ta książka nie traktuje ani o królikach, ani o sałacie. Jest ona Pratchettowską etiuda na temat „co by było, gdyby szczury zaczęły myśleć i stworzyły cywilizację”. Jak zawsze u tego autora mamy do czynienia z prozą ironiczną, wykorzystującą w perwersyjny sposób nasze kulturowe przesądy i mity.
Akcja na pozór prosta: grupa szczurów po zjedzeniu jakiegoś świństwa ze śmietnika pracowni alchemicznej uzyskuje świadomość i zdolność mowy. Rychło w nowo powstałej szczurzej społeczności zaczynają pojawiać się potrzeby wyższego rzędu, a wśród nich potrzeba stworzenia idealnego państwa. Takiej ogoniastej Arkadii - ale do tego potrzebne są pieniądze. Z tego powodu szczury wchodzą w układ z mówiącym kotem Maurycym- i wędrują z nim od miasta od miasta, odgrywając numer z plagą szczurów i zaklinaczem, który graniem na flecie wyprowadza je za bramy.
Pratchett ma swoje zdanie na temat pożądanego kształtu świata, naszego świata. Dobrze jest ono wyrażone m.in. w pierwszym zdaniu książki, cytacie ze szczurzej Biblii noszącej dość nieoczekiwany tytuł „Przygody pana Królika”. Szczurom kierującym się króliczymi zasadami udaje się nie tylko stworzyć społeczność, ale także walczyć o jej kształt.
My też żyjemy w świecie idealnym - i tym bardziej warto sobie czasami przypomnieć, co jest naprawdę ważne. Zwłaszcza gdy przy okazji można się uśmiać po pachy.

Życie Warszawy, Po godzinach, 2-8 września 2004