Strona główna / Fantastyka / Zadziwiający Maurycy

Aktualności

18.09.2019

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską w Warszawie

W czwartek 10 października o godz. 18.00 zapraszamy do Empiku w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122) na przedpremierowe spotkanie z Katarzyną Puzyńską, autorką książki "Pokrzyk".

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

24.07.2019

Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego książkę "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julii  Boyd.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jej drugie życie Manula Kalicka
  2. Nie mam więcej pytań Gillian McAllister
  3. Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi Julia Boyd

Fotogaleria

więcej »

Zadziwiający Maurycy

Terry Pratchett

Jarosław Lipszyc

Szczurze szczęście

Kolejna książka Pratchetta z serii „Świat dysku” rozpoczyna się od następujących słów: „Pewnego dnia, kiedy pan Królik był niegrzeczny, spojrzał przez płot na pole farmera Freda. Pole pełne było świeżej, zielonej sałaty. A pan królik nie był pełen sałaty. Czuł, że to nie jest w porządku”. Ta książka nie traktuje ani o królikach, ani o sałacie. Jest ona Pratchettowską etiuda na temat „co by było, gdyby szczury zaczęły myśleć i stworzyły cywilizację”. Jak zawsze u tego autora mamy do czynienia z prozą ironiczną, wykorzystującą w perwersyjny sposób nasze kulturowe przesądy i mity.
Akcja na pozór prosta: grupa szczurów po zjedzeniu jakiegoś świństwa ze śmietnika pracowni alchemicznej uzyskuje świadomość i zdolność mowy. Rychło w nowo powstałej szczurzej społeczności zaczynają pojawiać się potrzeby wyższego rzędu, a wśród nich potrzeba stworzenia idealnego państwa. Takiej ogoniastej Arkadii - ale do tego potrzebne są pieniądze. Z tego powodu szczury wchodzą w układ z mówiącym kotem Maurycym- i wędrują z nim od miasta od miasta, odgrywając numer z plagą szczurów i zaklinaczem, który graniem na flecie wyprowadza je za bramy.
Pratchett ma swoje zdanie na temat pożądanego kształtu świata, naszego świata. Dobrze jest ono wyrażone m.in. w pierwszym zdaniu książki, cytacie ze szczurzej Biblii noszącej dość nieoczekiwany tytuł „Przygody pana Królika”. Szczurom kierującym się króliczymi zasadami udaje się nie tylko stworzyć społeczność, ale także walczyć o jej kształt.
My też żyjemy w świecie idealnym - i tym bardziej warto sobie czasami przypomnieć, co jest naprawdę ważne. Zwłaszcza gdy przy okazji można się uśmiać po pachy.

Życie Warszawy, Po godzinach, 2-8 września 2004