Strona główna / Humanistyka / Rosja, katolicyzm i sprawa polska

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Rosja, katolicyzm i sprawa polska

Andrzej Walicki

Marek Klecel

Czy Rosja może być katolicka?

Po upadku ZSRS i komunizmu Rosja znalazła się w nowej sytuacji, w której odżyły dawne kontrowersje wokół jej miejsca w Europie. Były to dyskusje o jej tożsamości, toczone między okcydentalistami a słowianofilami. Po upadku komunizmu, który wydawał się szczytem imperium rosyjskiego, skończyła się też pewna utopia rosyjska - nowego światowego imperium, wyzwolonego z całej przeszłości, tradycji i prawosławnej wiary. Wokół tych spraw obraca się najnowsza książka Andrzeja Walickiego, wybitnego znawcy myśli polskiej i rosyjskiej XIX wieku, „Rosja, katolicyzm i sprawa polska”.

Autor zajmuje się w niej podłożem sporów między okcydentalistami i słowianofilami, którym było prawosławie i stosunek do katolicyzmu. Komunizm, podobnie jak liberalizm na Zachodzie, miał rozwiązać ten dylemat, usuwając sprawę wiary. Bezskutecznie. Słowianofile na ogół upatrywali rosyjską tożsamość w przynależności do prawosławia jako jedynego prawowitego chrześcijaństwa. Czuli się więc spadkobiercami całej tradycji chrześcijańskiej, której Rzym katolicki był tylko częścią. W tym objawiała się misja Rosji jako prawowitej następczyni Rzymu dla całego już świata. Imperium komunistyczne było poniekąd karykaturalnym spadkobiercą tej misji, tyle że już bez religijnej podstawy. Przeciwnie okcydentaliści. Krytykując stan państwa i życia rosyjskiego na Zachodzie, szukali wzorca jego modernizacji, czym podawali w wątpliwość wagę prawosławia dla rosyjskiej tożsamości i przez co stawali często przed innym wyborem: katolicyzm czy protestantyzm, jeśli w ogóle obstawali przy znaczeniu wiary religijnej. Sprawy te jeszcze bardziej się komplikowały, gdy dołączały się kwestie narodowe oraz laicyzujące ideologie ruchów socjalistycznych i anarchistycznych.

Książka Walickiego przedstawia najważniejszych myślicieli rosyjskich, którzy uznawali wagę katolicyzmu dla Rosji. Pierwszoplanową postacią jest tu Władimir Sołowiow, najwybitniejszy filozof rosyjski XIX wieku, który znalazł takich następców, jak Bułgakow, Bierdiajew, Mereżkowsk, Iwanów, Florenski, Trubieckoj. Sołowiow był prekursorem ekumenizmu i zwolennikiem zjednoczenia chrześcijaństwa, co wyraził w swej wizji teokracji - połączenia Kościołów pod przewodnictwem katolickiego papieża. Wycofał się z niej później na rzecz wizji apokaliptycznej, stał się zarazem, jak mówił, „prawosławnym katolikiem”.

Walicki przedstawia szerzej ruch zbliżenia się do katolicyzmu myślicieli rosyjskich, takich jak mało znany w Polsce rosyjski jezuita Iwan Gagarin, a także równie silną reakcję antykatolicką przedstawicieli słowianofilstwa, takich jak Chomiakow, Tiutczew, a przede wszystkim Dostojewski.

Te dawne spory rosyjskie znalazły poniekąd kontynuację dziś, lecz nie w Rosji, ale po drugiej stronie, w Rzymie, Autor podkreśla w swej książce wagę encykliki Orientale Lumen Jana Pawła II z 1995 roku, w której jest także mowa o ekumenicznych ideach Sołowiowa, Iwanowa i innych rosyjskich myślicieli.

Nowe Państwo, sierpień 2004