Strona główna / Literatura faktu, historia / 42 rozmowy

Aktualności

28.10.2021

Małgorzata Gutowska-Adamczyk w Mińsku Mazowieckim

W czwartek 28 października o godz. 18:30 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim (ul. Piłsudskiego 1a) na spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książki "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.10.2021

Rozmowa z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książki "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  3. Dubaj krwią zbudowany Marcin Margielewski

42 rozmowy

Piotr Kaczkowski

Rozmowy tym głosem

Z Piotrem Kaczkowskim w świat rocka i piosenki

Jest postacią-instytucją, zatem wystarczy napisać Piotr Kaczkowski i już każdy wie, rozpoznaje głos, bo twarz jego posiadacz konsekwentnie od lat skrywa. Ale jak się ma taki głos, obecny na falach Polskiego Radia, a zwłaszcza „Trójki” od lat 60., głos, którym się tak umiejętnie operuje, by nie powiedzieć - czaruje, to wystarczy. Kto choć raz nie słyszał Piotra Kaczkowskiego, kto nie zna „Minimaksu”, „Studia Rytm”, „W tonacji Trójki” wreszcie i wywiadów z największymi gwiazdami rocka i piosenki.

W 1999 roku krakowski Universitas opublikował pierwszy tom z zapisem radiowych rozmów tego dziennikarza; teraz - dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka - pojawił się kolejny z 42 wywiadami.

Wśród rozmówców głównie ci, których słynny prezenter słuchał od lat, bliscy mu pokoleniowo: Tom Jones, Lou Reed, Peter Gabriel, Roger Waters, Steve Hackett, Jean-Michel Jarre, Marianne Faithfull, Robert Plant, Robert Fripp (ur. 1946 - rówieśnik autora), ale i młodsi - Michael Stipe (R.E.M.), Moby, Tori Amos czy Jack White (The White Stripes). Zatem to książka dla kilku generacji. Ja np. rzuciłem się na Natalie Cole, Procol Harum. Gary Brooker opowiada o nagraniu „Whiter Shade Of Pale” czy Marka Knopflera, który, jako samouk, uczył się gry, słuchając Hanka B. Marvina z The Shadows (i mnie zachwycało jego solo w utworze „Apache”), podobnie w przypadku Jean-Michel Jarre'a, bo i on od gitary zaczynał. Chłonąłem też zwierzenia Bryana Ferry, m.in. o pięknej płycie „As Time Goes By”, przywołującej muzykę i brzmienie lat 30. minionego wieku.

I są oczywiście rozmaite polonika; a to Roger Waters opowiada o związkach „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy z płytą „The Final Cut”, a to Jarre mówi, jak motywowała go do pracy świadomość, że jest słuchany w Polsce...

A zamyka całość rozmowa z Czesławom Niemenem - z listopada 2001 (zapis fragmentu - co dla mnie szczególnie ujmujące - jak i innych rozmówców, jest na dołączonej płycie). Nieprzypadkowo tak jest, wszak pierwszą ważną rozmowę przed mikrofonem radia, nie zachowaną, odbył P. Kaczkowski w 1967 roku właśnie z Niemenem. A przecież książka to niejako sentymentalna wędrówka - powrót do i muzyki idoli naszej młodości; na szczęście wielu z nich wciąż gra i śpiewa. Warunek jest tylko jeden: Muzyka musi płynąć z duszy, nieść uczucia, emocje. A nie powstawać dla pieniędzy - jak wyznaje G. Brooker. - Grało się z miłości. I niektórym to pozostało na kolejne trzydzieści lat.

Ów nostalgiczny charakter książki podkreśla zrobione rodzicom autora na linii A-B Rynku w Krakowie, skąd się P Kaczkowski wywodzi, zdjęcie z ujmującą dedykacją: Pamięci rodziców, którzy nigdy nie stłumili we mnie dziecka. Pewnie dzięki temu niegdysiejszy uczeń szkoły muzycznej, wyrzucony z niej za granie rock and rola, pozostał wierny mu do dziś. Oto jeszcze jeden przejaw siły i magii rocka.

Dziennik Polski, 3 czerwca 2004