Strona główna / Literatura polska / Owoc żywota twego

Aktualności

06.08.2020

Najlepsza książka miesiąca Lipiec 2020!

Z radością informujemy, że książka "Chciałbym nigdy cię nie poznać" została uznana przez czytelników serwisu hultajliteracki.pl za najlepszą książkę miesiąca Lipiec 2020 a Wiktor Krajewski za Autora Miesiąca oraz Wydawnictwo Prószyński za Wydawcę miesiąca.

Wywiady

20.07.2020

Astrologiczne bliźniaczki – od pełni zrozumienia do nienawiści...

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Agatą Kołakowską, autorką książki "Uśpione pragnienia".

Posłuchaj i zobacz

20.07.2020

Rozmowa z Wiktorem Krajewskim

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Wiktorem Krajewskim autorem książki "Chciałbym nigdy cię nie poznać"
Niezwykle intymna książka o relacji z babcią. Wiktor Krajewski pokazuje emocje i porusza!

Bestsellery

TOP 20

  1. Perska kobiecość Laila Shukri
  2. Postscriptum Anna Karpińska
  3. Tajemnice hoteli Dubaju Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Owoc żywota twego

Ewa Ostrowska

Gorzki owoc

Niezwykła to saga o małej wiejskiej społeczności gdzieś w Polsce, której akcja rozgrywa się w ciągu kilku dziesięcioleci. Rządzą w niej wilcze prawa silniejszego, a gdy ktokolwiek narusza przyjęte reguły gry, zostaje odrzucony. „Owoc żywota twego” w przejmujący, chwilami drastyczny sposób opowiada o ludzkiej zawiści, przemocy, okrucieństwie, ale także o potrzebie miłości i wybaczenia.

Katarzyna, główna bohaterka powieści, córka wiejskiej latawicy nigdy nie zdobędzie poważania. Pozostanie bękartem nawet wtedy, gdy straszliwą harówką i za cenę poniżeń zgromadzi majątek. Nie pozyska także miłości jedynego syna, którego przeraża jej pazerność i bezwzględność. Bieda, zacofanie, powierzchowny katolicyzm, lęk przed powojennym porządkiem sprawiają, ze ci nieszczęśliwi ludzie wciąż pogrążają się w kolejne nieszczęścia.

A jednak, choć brak wyraźnego happy endu, coś powoli zaczyna się w ich mentalności zmieniać. Gdy syn Katarzyny po latach odwiedzi rodzinną wioskę, przekona się, że nie tylko jego serce odmieniło się na lepsze.

Zielony Sztandar, 2004-03-07