Strona główna / Literatura światowa / Księga istot zmyślonych

Aktualności

03.07.2021

5. Zlot w Lipowie 2021: edycja jubileuszowa online

W sobotę 3 lipca o godz. 20:00 zapraszamy na piąty, jubileuszowy Zlot w Lipowie 2021, czyli spotkanie wszystkich czytelniczek i czytelników twórczości Katarzyny Puzyńskiej!

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

06.06.2021

Rozmowa z Marcinem Margielewskim

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Koszmar arabskich służących".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska Żydówka Tanya Valko
  2. Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska Krzysztof Daukszewicz
  3. Rączka rączkę myje Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Księga istot zmyślonych

Jorge Luis Borges

Karolina Rodzaj

Bestiariusz literacki

Każde dziecko wie, co to jest jednorożec. Syreny? Sfinksy? Bazyliszki? Smoki? Elfy i dżiny? Trolle? To również nie powinno sprawiać trudności nawet kilkulatkowi. Przeciętny uczeń szkoły średniej wie, albo chociaż powinien wiedzieć coś o centaurach, hydrze lerneńskiej, chimerach, Cerberze. Co odpowiesz na pytanie o A Bao A Qu? A co powiesz na amfisbena, banshee, demony i anioły Swedenborga, Haokakha, Lilith i mandragorę?

Jeśli masz jakieś wątpliwości to Księga istot zmyślonych jest lekturą właśnie dla Ciebie. Napisał ją Argentyńczyk Jorge Luis Borges we współpracy z Margaritą Guerrero. Autorzy w Prologu przyznają, że prawdopodobnie każdy z nas powinien być włączony do listy kilkudziesięciu opisanych stworów. Polecają lekturę fragmentów. I racja. Na jeden raz wszystkich opisanych istot, zwierząt, roślin jest za dużo.

W mojej opinii brakuje ilustracji.

Przecież owe stwory były często przedstawiane. Oddałoby to pełniej powiązania kulturowe i atmosferę, jaka towarzyszyła każdemu z nich w egzystencji w ludzkiej świadomości. Zebrane osobliwości pochodzą ze wszystkich kręgów kulturowych. Od obu Ameryk, przez Afrykę, po daleki Wschód. Nie pominięto zwierząt wyśnionych przez pisarzy, ani przez nich stworzonych na potrzeby powieści.

Filozof Swedenborg pod koniec życia nabrał zwyczaju rozmawiania z aniołami i demonami. Te pierwsze to dusze, które wybrały niebo. Dwoje miłujących się na Ziemi ludzi tworzy jednego anioła. A każdy anioł to Niebo. Gdziekolwiek patrzą, patrzą w oblicze Boga. Czas spędzają na modlitwie i na roztrząsaniu problemów teologicznych.

Wszystkie portrety nakreślone są lekko, bez wdawania się w nużące laika szczegóły. Prawie w każdym opisie znajduje się natomiast oryginalny cytat odnoszący się do wspominanego indywiduum. Książka może służyć jako leksykon, ale także jako przyjemna lektura.

Dodatkowym atutem jest to, że w spis treści może być traktowany jako słowniczek. Obok nazw polskich w nawiasach umieszczono te hiszpańskie. Nieoceniona pomoc dla uczących się języka Cervantesa. Takiego słownictwa raczej nie ma w tradycyjnych publikacjach. Chcesz zaskoczyć nauczyciela? Pogłębić twoją wiedzę? Nie masz do kogo przyrównać nielubianej osoby? Borges służy pomocą...

Wirtualna Polska, 2003-04-24