Strona główna / Humanistyka / Rosja, katolicyzm i sprawa polska

Aktualności

14.09.2020

Prószyński Media kończy wydawanie WIEDZY I ŻYCIA

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Rosja, katolicyzm i sprawa polska

Andrzej Walicki

Agnieszka Buczak

Walicki a sprawa NIKE

W towarzystwie między innymi Masłowskiej, Szymborskiej, Rymkiewicza czy Miłosza profesor Andrzej Walicki swoją ostatnią pracą zanurzoną głęboko w tematykę rosyjskiej myśli filozoficznej trafia do grona finalistów edycji nagród literackich NIKE 2003.

Rosja, katolicyzm i sprawa polska nie jest pozycją łatwą, nie „przełyka się” jej lekko jak mdłego reportażu czy leniwej beletrystyki. Lektura pracy Walickiego wymaga bowiem skupionego pochylenia się razem z autorem nad wieloletnimi rozważaniami rosyjskich myślicieli i filozofów oraz ich postawie wobec prawosławia oraz kościoła katolickiego.

Poprzez przywołanie trzech zasadniczych dla historii kościoła w Rosji studiów będących reakcją XIX-wiecznych myślicieli na tzw. „wyzwanie katolickie” autor stara się udokumentować i niejako poddać próbie interpretacji obraz współczesnych stosunków obu kościołów. Stolica Apostolska i prawosławie to, bowiem, jak podkreśla sam autor, kwestie ponadczasowe. Wzajemna relacja obu tych religii przez lata kształtowała dzisiejszy obraz stosunków Watykanu z kościołem w Rosji, ale i obecnych związków między Rosją a Polską.

Profesor Walicki, jako wybitny historyk filozofii i myśli społecznej przywołując studia Włodzimierza Sołowjowa, Iwana Gagarina i Aleksandra Hercena, kreśli bogate tło i dogłębną analizę nie tylko kwestii „dwu kościołów”, ale i skrajnych postaw antykatolickich, antypolskich czy teokratycznych.

Lektura książki Walickiego niesie w sobie dwa wyraźne nurty. Pierwszy z nich jest obszernym esejem historiozoficznym, w który ze szczerym zaangażowaniem zanurzą się słowianofile i miłośnicy dotychczasowych prac profesora Walickiego. Jednak to, co sprawia, że Rosję, katolicyzm i sprawę polską czytać będą wszyscy bibliofile liczący się z werdyktem jury NIKE, to właśnie ten drugi - uniwersalny bieg tej książki. Ciekawość historii i próba samodzielnych odpowiedzi na pytania, jakie dzisiaj stawiamy na granicy dwóch kultur, a dla nas również dwóch tak bliskich krajów pozwalają odszukać u Walickiego tropów współczesnych stosunków polsko-rosyjskich, ale i katolicko-prawosławnych. Ta książka jest bowiem książką o cywilizacjach, rewolucjach, uprzedzeniach i stereotypach. Ma swoje bardzo encyklopedycznie wyznaczone tło historyczne, ale ma też ponadczasowość, której próżno by szukać w dzisiejszej wiedzy o tych dwóch tak bliskich sobie światach i kulturach.

Wirtualna Polska, 2003-10-02