Strona główna / Słowniki, atlasy, encyklopedie, edukacja / Ekologia w obrazkach

Aktualności

07.10.2021

Spotkanie online z Lucyną Olejniczak

W czwartek 7 października o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Lucyną Olejniczak, autorką sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej" oraz historii ich przodków, którą opowiadają dwa tomy "Apteki pod Złotym Moździerzem".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Ekologia w obrazkach

Larry Gonick, Alice Outwater

Hubert Biskupski

Ekologiczny komiks

Ekologia stanowi współczesnie jedno z najmodniejszych haseł. W Europie Zachodniej ekologiczne jest praktycznie wszystko: żywność, odzież, artykuły przemysłowe, itp., itd. Nikogo nie trzeba tam przekonywać do sortowania śmieci i korzystania z wielorazowych opakowań. Nie ma też problemów z ze zwrotem na przykład butelek, z czym w naszym kraju, mimo 11 lat transformacji gospodarczej, nie potrafimy sobie poradzić. Mamy jednak i u nas pierwsze jaskółki ekologicznej edukacji. Nie myślę tu, broń Boże, o oszołomach, przywiązujących się do drzew i protestujących przeciw budowie autostrad, czy o pikietujących pod sklepami futrzarskimi "obrońców" zwierząt. Bez wątpienia taką jaskółką jest wydana właśnie "Ekologia w obrazkach".
Książka niezwykle interesująca, skierowana przede wszystkim do młodego czytelnika, może sie przydać również i tym starszym. Choć osobiście nie przepadam za komiksami, muszę przyznać, że w tym wypadku ta forma nie razi. Powiem więcej, jest chyba doskonałym sposobem, aby trafić do pokolenia, które w olbrzymim stopniu skażone zostało kulturą obrazkową i dla którego długie, pisane formy są nie do przyjęcia. Ksiązka-komiks jest warta polecenia między innymi dlatego, że rozprawia się z pewnymi "ekologicznymi" mitami. A choćby i z tym, ze lepiej produkować sztuczne skóry niźli używać naturalnych.
Niestety, z niektórymi tezami nie sposób się zgodzić. Autorzy wyliczają na przykład, ze hodowane na wielkich fermach bydło zużywa kilka razy więcej energii niż uzyska się z mięsa wołowego. Autorzy piszą więc, że takie wielkie hodowle są nieekologiczne i szkodliwe. Lepiej bowiem spożywać zboża i wszelkiego rodzaju roślinność, uprawianą w sposób tradycyjny, bez sztucznych nawozów.
Irytujące są także wywody dotyczące światowego podziału dóbr. Trącą one socjalistycznymi koncepcjami. A oburzenie na zachodnich kapitalistów, że wpływają na to, co i gdzie produkować bądź hodować, jest naprawdę śmieszne.

Życie Warszawy, 2/3.09.2000