Strona główna / Literatura polska / Anomalie

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz

Anomalie

Grzegorz Krzymianowski

Katarzyna Warzecha

Anomalie

"Anomalie" to książka, która wkradła się w moje życie niespostrzeżenie. Poza planem, określoną kolejnością. Tak jak w życie człowieka wkrada się czasem zdrada lub wyobrażenie o niej. Tak jak między dwojgiem żyjących ze sobą zgodnie dotychczas ludzi, nagle potrafi wkraść się monotonia, rozgoryczenie, zniechęcenie, sztuczność i żal. Czasem niezauważenie, bez wcześniejszych sygnałów, bez ostrzeżeń, a czasem z naszą nieumiejętnością ich dostrzeżenia... Właśnie... 

"Anomalie" wpadły mi w ręce i wypaść nie chciały..., choć nie łatwe w odbiorze, choć poruszające temat, na który absolutnie teraz nie miałam ochoty, przykuły mnie do siebie i do ostatniej strony fascynowały. Temat zdrady i rozsypujących się związków w książkach bywa poruszany bardzo często. Wręcz czasem nawet za często. Bywa tak, że absolutnie nie mam ochoty brać już do ręki tego typu książek. Tym razem sposób przedstawienia tematu przez autora właśnie mnie zafascynował. Albo po prostu był inny niż w ostatnio przeczytanych przeze mnie książkach. O swoim związku opowiada nam tutaj mężczyzna, przedstawia nam swoją kobietę - Annę, opisuje ich codzienność, wprowadza nas w ich intymny świat. 

Początkowo obserwujemy normalny związek dwojga ludzi. Związek, który ze szczęśliwego przeradza się powoli w swoisty dramat, rozgrywający się pomiędzy dwojgiem żyjących ze sobą ludzi. Dlaczego? Co w pewnym momencie powoduje, że on przestaje ufać i podejrzewa ją o najgorsze? Cóż świadczy o tym, że zdrada zajmuje w jego umyśle pierwsze miejsce? Skąd biorą się jego wyobrażenia o jej niewierności? I do czego mogą one doprowadzić? Czy nasze urojenia na temat naszych związków mogą być destrukcyjne? Czy to co wydaje się nam prawdą, jest nią? On wydaje się znać odpowiedzi na te wszystkie pytania, tylko czy na pewno? 

"Anomalie" to książka odpowiadająca na te pytania, w sposób niejednoznaczny, przekorny, ale bardzo dostadny. To książka, w której możemy znaleźć ułamek siebie, ten który albo chcemy odszukać, albo głęboko zakryć. Od nas zależy co z nim zrobimy. "Anomalie" to jednak przede wszystkim wszystko to co może w związku dwojga kochających się ludzi zdarzyć. Może lektura tej książki może nas od tego ustrzec. Choć wybujałe nadzieję moje - chcę by lektura tej książki właśnie taki skutek miała. Może czasem warto potrząsnąć czytelnikami i nie dawać im gotowych rozwiązań, lecz umiejętnie, ale subtelnie ich ostrzec przed destrukcyjną siłą naszych umysłów. Może warto zwrócić naszą uwagę na to jaką sami możemy sobie krzywdę zrobić.

Spotkanie z książką Grzegorza Krzymianowskiego oceniam na *****5*****, to lektura przekonująca, mocna i dosadna. Pozostająca w umyśle czytelnika. Wzbudzająca emocje i prowokująca do przemyślenia własnego mniemania o relacjach w związku lub ich wyobrażeniach.

"Anomalie" jak pisałam wyżej mnie zafascynowały, przykuły do siebie i...do koca...spod którego nie miałam ochoty w trakcie niedzieli wystawić choćby małego paluszka... 

Recenzja pochodzi z bloga achyochyzksiazka.blogspot.com