Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Pomiędzy światami

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz

Pomiędzy światami

Jessica Warman

Asia Adrian

Po drugiej stronie życia

Stajesz się niewidzialny i niesłyszalny. Tracisz pamięć, twoje życie to szczątki zdarzeń. Jeśli bardzo pragniesz, możesz w pamięci na nowo poskładać je w jedną całość. Czasu jednak nie cofniesz. "Pomiędzy światami"... która powieść bardziej cię poruszy? 

Kto zwątpił w jakość współczesnej literatury młodzieżowej, oto światło w tunelu. Jessica Warman, autorka „Pomiędzy światami”, z pewnością jest przyczyną wielu bezsennych nocy czytelników tej powieści. Kiedy po godzinach czytania pomiędzy stronami ląduje zakładka, zaczyna się kolejny, bardzo długi proces: niekończąca się refleksja i grad pytań bez odpowiedzi: jak tam jest, pomiędzy światami? Czy zdążę zmienić siebie, zanim będzie za późno? 

Liz Valchar nie udało się. Najpiękniejsza i najbardziej pożądana nastolatka z małej miejscowości Noak przez jednych jest kochana, przez innych – znienawidzona. W wieczór jej osiemnastych urodzin, wraz z przyjaciółmi i ukochanym Richie oddaje się beztroskiej, niekontrolowanej zabawie na łodzi. Jedna chwila na zawsze zmienia rzeczywistość Elizabeth i mieszkańców miasteczka. Kiedy znajomi Liz przestają widzieć ją i słyszeć, dziewczyna staje oko w oko z niewyobrażalną pustką, tęsknotą i samotnością. Tam, pomiędzy światami, poznaje Alexa, o nieznośnie znajomej twarzy. Dla bohaterki rozpoczyna się mozolna wędrówka w przeszłość i w głąb samej siebie. To, co widzi, jest nieprawdopodobne. 

Czytelnik przez wszystkie 448 stron powieści nosi bagaż tragicznych losów jej bohaterów, które de facto spędzają sen z powiek współczesnych rodzin i społeczności. To tajemnicze morderstwa, małżeńskie zdrady, problemy w szkołach i nietolerancja, nad którymi toczy się walka o prawdę, miłość i szacunek. Jessica Warman poruszyła wiele problemów, z którymi boryka się współczesna młodzież, jak narkomania, pornografia, nadużywanie alkoholu, a nawet seanse spirytualistyczne. Dlatego „Pomiędzy światami” to także dramat rodzinny, w którym najwyższą cenę płacą dzieci. 

Mocną stroną powieści jest przedstawienie punktów widzenia wszystkich bohaterów toczącej się gry. Do głosu dochodzą kochający rodzice, fałszywi przyjaciele, zatroskany nauczyciel, wrażliwy dealer narkotyków i bezwzględny mechanik. Każdą postać autorka potraktowała z niezwykłym wyczuciem, podobnie jak wykreowane otoczenie i każdy, najmniejszy nawet, wątek. Piękno powieści tkwi w sposobie narracji. Elizabeth, która prowadzi „spowiedź życia”, krok po kroku dochodzi do prawdy o sobie i tajemnic, które skrywało przed nią najbliższe otoczenie. To nami wstrząsa. 

„Pomiędzy światami” to powieść nasycona tajemnicą, wieczną niepewnością, chwilami grozy i miłością przekraczającą granice rozsądku. Rozbudza wyobraźnię, wyciska łzy i nie pozwala zasnąć. Uczy, że dopiero pogodzeni ze sobą, możemy ruszać w daleką drogę na „tamtą stronę”.