Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Dallas '63

Aktualności

28.10.2021

Małgorzata Gutowska-Adamczyk w Mińsku Mazowieckim

W czwartek 28 października o godz. 18:30 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim (ul. Piłsudskiego 1a) na spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książki "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.10.2021

Rozmowa z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książki "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  3. Dubaj krwią zbudowany Marcin Margielewski

Dallas '63

Stephen King

Marta Czabała

Dallas '63

Jeśli poprzednia książka Kinga poddała próbie waszą miłość do pisarza, to ta po raz kolejny utwierdzi was w uczuciach. Ta przeogromna rozmiarem powieść potwierdza doskonale, że jej autor ma się świetnie, dalej pisze doskonale i sprawia, że chcemy jeszcze więcej. Dallas '63 może z powodzeniem stanąć w szranki z najlepszymi z najlepszych powieści pisarza. 

Jej rozmiar odstrasza tylko pozornie, bo już po kilkunastu stronach chce się więcej i więcej. Bohater Kinga Jake Epping to 35letni nauczyciel angielskiego, który oprócz regularnej pracy w szkole prowadzi też kursy maturalne dla dorosłych. To właśnie tam czyta wstrząsające opowiadanie jednego ze swoich uczniów, który opisuje morderstwo jakie dokonał wiele lat wcześniej na jego matce i rodzeństwu ojciec. To właśnie o tej zbrodni myśli, kiedy przyjaciel zdradza mu swoją największą tajemnicę. 

Otóż spiżarnia w jego barze jest jednocześnie portalem do roku 1958. Jake przechodzi w przeszłość, upewniając się, że słowa Ala są prawdziwe. Obaj chcą naprawić zło, jakie już się wydarzyło. Jake rozpoczyna od przeciwdziałania masakrze, jaką urządza w domu ojciec jego byłego ucznia. Skutki nie są zadowalające, ale przecież każde przejście w przeszłość resetuję sytuację do tego samego dnia w 1958 roku. Wszystko da się więc naprawić. Al ma jednak większe plany. Ma wrażenie, że całe zło, jakie wydarzyło się w Ameryce w drugiej połowie XX wieku zaczęło się od zamachu na Kennedy’ego. Sam nie ma już wiele życia, dlatego prosi Jake'a o pomoc. Niech poczeka w przeszłości 5 lat i stanie na drodze Oswaldowi, który w 1963 roku postanowił zabić prezydenta. 

Stephen King ma naprawdę jeden z najlepszych na świecie zespół do researchu. To właśnie ten zespół wyszukuje mu mity, legendy, sprawdza fakty, dając pisarzowi tło, aby mógł wszystkie te elementy utkać w jeden obraz. I to jaki obraz! Kolejny raz King porywa obrazem małomiasteczkowej Ameryki, z jej lokalnymi wierzeniami, zwyczajami, konserwatyzmem typowym dla swoich czasów. Absolutny szczyt pokazania amerykańskiej społeczności, który pisarz osiągnął w "Miasteczku Salem" tutaj zostaje przekroczony. Słowa i każda kolejna strona Kinga przenoszą nas w przeszłość niemalże w taki sam sposób jak w przeszłość dociera Jake. King jest mistrzem wizjonerem w tworzeniu literackiego obrazu a ten dodatkowo poraża, kiedy ma się w pamięci zamiłowanie pisarza do prawdziwych szczegółów. Na tak realistycznym tle własnym życiem żyją bohaterowie książki, nie tylko ci główni czyli Jake i Sadie ale także wielu bohaterów drugiego planu. To oni dodatkowo nadają środowisku Ameryki lat 60tych prawdziwego życia. Rozgrywająca się na tle tego środowiska historia jest w zasadzie dodatkiem do tego doskonałego literackiego portretu, czyniąc go pełnym, idealnym. Nie ma tutaj żadnych potworów, nie ma wampirów, nie ma duchów. Są ludzie, zwyczajni i ten jeden człowiek, który dostaje w swoje ręce losy świata. Cała historia jest porywająca i angażująca bez reszty. Dawno nie było tak dobrej książki, nie tylko samego Kinga, ale w ogóle. Przeczytałam, zachwyciłam się, proszę o więcej. Nawet jeśli to więcej będzie miało i 1000 stron.