Strona główna / Literatura światowa / Sekretna córka

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Sekretna córka

Shilpi Somaya Gowda

Emilia Zubrycka

Sekretna córka

Przeglądając zapowiedzi zauważyłam książkę, której opis bardzo mnie zaintrygował. Kiedy nadarzyła się okazja i lektura trafiła w moje łapki, musiałam czym prędzej zapoznać się z historią jaką autorka stworzyła. O jaką książkę chodzi? O „Sekretną córkę”. 

Nieco o fabule… Poznajemy indyjską rodzinę, w której właśnie urodziła się dziewczynka. Radość, łzy szczęścia i dziękowanie za cud narodzin? Nie tym razem, ponieważ w kraju tym tylko chłopcy są pożądani i oczekiwani. Dziewczynki to niestety zło konieczne, które związane jest z większymi wydatkami a wręcz czymś podobnym do hańby. Kavita i Jasu po urodzeniu córeczki oddają ją do sierocińca. Tymczasem na drugiej półkuli Ziemi lekarka Somer dowiaduje się, że jest bezpłodna. Wraz z jej mężem Krishnanem decydują się na adopcję dziecka z Bombaju, którym jest córka Kavity. Czas upływa a problemów przybywa coraz więcej. Obu rodzinom nie jest łatwo, ale w najtrudniejszym położeniu jest nasza mała bohaterka. Jak sobie poradzi w zupełnie innym świecie i czy zdoła się odnaleźć w innej rzeczywistości? 

Książka porusza bardzo ważny temat adopcji międzynarodowej. Poza tym dochodzą tu odczucia i emocje po obu stronach. Matka biologiczna cały czas czuje tęsknotę za córką, a matka adopcyjna stara się jak może, aby stworzyć jak najlepsze warunki życie dla małej. Nie jest to jednak tak proste jak może się wydawać. W książce uderza też kontrast między życiem w biednych, zacofanych Indiach i bogatej, choć skażonej różnymi naleciałościami Ameryce. Od razu widać jak wiele różnic dzieli te kraje. Jednak elementem łączącym te dwie odmienne światy jest mała dziewczynka, która musi zrozumieć kim jest, gdzie należy i skąd pochodzi…
„Sekretna córka” to książka napisana przyjemnym językiem i co najważniejsze dotykająca istotnych kwestii. Jako debiut oczywiście są pewne niedociągnięcia, jednak finalnie mam pozytywne odczucia po lekturze i uważam, że warto sięgnąć po tę książkę. Dla miłośników Indii będzie to również świetna okazja, aby poznać realia tego kraju. Polecam!! 

Emilia Zubrycka, recenzja pochodzi z bloga kasandra-85.blogspot.com