Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Odwet

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Odwet

Kristina Ohlsson

Bernadetta Darska

W cieniu pomocy, która niesie ból

Kolejna odsłona serii z Frederiką Bergman w roli głównej jest dowodem, nieco żartobliwie mówiąc, na rozwojowość prozy Ohlsson. Choć „Niechciane” to powieść, która z pewnością zasługuje na uznanie, to jednak „Odwet” wydaje się fabularnie o wiele bardziej dopracowany – zarówno jeśli chodzi o aktywność zawodową bohaterki, jak i jej perypetie prywatne. Zresztą nie tylko na Frederice skupia uwagę autorka. Dowiadujemy się także dużo o najbliższych współpracownikach ekspertki od analizowania, która jako kobieta i ktoś, kto nie nosi munduru, narażona jest na docinki i złośliwości policjantów. Podobnie jak było to w pierwszej części, mamy okazję obserwować pracę Alexa i Pedera. Ten pierwszy coraz mocniej docenia inteligencję Frederiki i jej umiejętność niekonwencjonalnego łączenia faktów, z kolei Peder jak zwykle ma problemy z prawidłowymi relacjami społecznymi. Jego zachowanie budzi tak dużą irytację, że zostaje wysłany na obowiązkowe szkolenie z równouprawnienia. W „Odwecie” autorka decyduje się na mocne zaakcentowanie „ludzkiego” oblicza policjantów. Gdy dowiadujemy się, co ich spotyka w życiu prywatnym, zaczynamy rozumieć szorstkość i złośliwość. Często stanowią one bowiem reakcję obronną. Nie jest to żadne usprawiedliwienie, ale klucz do zrozumienia – na pewno. Frederika nie zastanawia się już nad adopcją dziecka. Jest w ciąży, towarzyszymy jej zatem w rozpoznaniu dość skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Przypomnijmy – partner, który ma żonę, i nie zamierza jej opuścić, rodzice, którzy nie wiedzą o długoletnim związku córki, nagłe poczucie osamotnienia odczuwane przez bohaterkę. Ohlsson również tego wątku nie prezentuje w sposób oczywisty – relację ‘żona, mąż i kochanka’ pokazano w sposób niejednoznaczny. Na plan pierwszy wysuwa się odczuwanie jedynie namiastek szczęścia, smutek i konieczność pogodzenia się z tymczasowością przeżyć. Zbrodnia, którą próbują rozwikłać policjanci i Frederika, początkowo nie budzi podejrzeń. Pastor zostawia list, w którym informuje, że najpierw zabił żonę, a potem siebie. Samobójstwo jest reakcją na śmierć córki, która przedawkowała narkotyki. Szybko okazuje się, że w pozornie prostej sprawie jest dużo niejasności. Ohlsson łączy prywatne z publicznym – to, w jaki sposób państwo radzi sobie z napływem imigrantów, zostaje powiązane z bardzo intymnym cierpieniem, które nie ma nic wspólnego z zaangażowaniem społecznym. Intrygujące!

bernadettadarska.blog.onet.pl