Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Generał Ciupinek

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Generał Ciupinek

Henryk Jerzy Chmielewski, Barbara Tylicka

Karolina Mucha

Kiedy babcia była mała...

Samochody i ciuchcie na baterie. Wygrywające najrozmaitsze melodie instrumenty. Płaczące, mówiące, a nawet chodzące lalki. Oto zabawki dzisiejszych malców. Oczywiście rozrywka z nimi przednia – wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, a potem słuchać i patrzeć. Dlaczego zatem tak często z wypełnionego tyloma pięknymi przedmiotami dziecięcego pokoju słychać zniecierpliwione: „nudzi mi się!”?

Dawno, dawno temu, kiedy tych wszystkich cudów techniki jeszcze nie było, lub posiadali je tylko nieliczni, świat wyglądał zupełnie inaczej. Dzieci nie tkwiły zamknięte w swoich pokojach (lub na superrozwijających zajęciach dodatkowych), a wesoły rozgardiasz – bo i śmiechy, i kłótnie oczywiście – dochodził z niemal każdego podwórka. W takich to czasach dorastali bohaterowie „Generała Ciupinka”, powieści Barbary Tylickiej, wydanej ponownie po 45 latach przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Dzięki tej zabawnej, pełnej humoru i ciepła opowieści poznajemy mieszkańców Łysobyk Wielkich – miasteczka wbrew swej nazwie tak małego, że go na mapie, nawet w atlasie dla klasy piątej, nikt nie znajdzie. I choć Łysobyczan nie jest wielu, bo zaledwie stu dwudziestu sześciu, wśród nich aż roi się od postaci niezwykle barwnych i charakterystycznych. Można tu zatem spotkać pana Waporka, kierowcę autobusu i młynarza w jednej osobie, słynnego ze swych opowiadań Dziadka Patatajko, który niemal cały świat już zwiedził, czy też mocno zaangażowanego w rozwój miasta (by nie dać się wyprzedzić sąsiednim Starożubrom) Pana Zebranko. Oczywiście nie brakuje i dzieci – warto wspomnieć choćby o tytułowym Ciupinku, jego dzielnych żołnierzach oraz odwiecznych wrogach, dowodzonych przez ogromnego Wielgusa. A do tego wszystkiego urok małego miasteczka, w którym problem sąsiada uznawany jest za własny, gdzie każdy chowa klucz pod wycieraczką sądząc, że tylko i wyłącznie on wpadł na ten pomysł, a jakakolwiek nowość urasta do rangi wielkiego wydarzenia. Piękna jest więź łącząca Łysobyczan z ich miasteczkiem, o które dbają i z którym się utożsamiają, z dumą prezentując jego zakamarki i legendy (wymyślane naprędce przez Dziadka Patatajkę) każdemu turyście.

Mimo że Generał Ciupinek powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, z pewnością zaciekawi i rozbawi wielu małych czytelników. Ale choć styl opowieści i liczne przygody łysobyczańskich chłopców, nie straciły na aktualności, trudno powieść tę uznać za ponadczasową. Świat, w którym dzieci, choć kochane i otoczone troską, mogły swobodnie rozporządzać swoim dzieciństwem, stopniowo odchodzi w zapomnienie.

Tak, to były inne czasy. Ale czy wszystko już bezpowrotnie stracone? Czy kiedyś powrócą jeszcze mali żołnierze, piraci, strażacy, poszukiwacze skarbów? A może wspomniane samochody, organki i lalki znów zaczną działać, uruchamiane nie dzięki bateriom, lecz siłą dziecięcej wyobraźni?

http://za-kochanie.pl