Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Przybysz

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Przybysz

Hilary Norman

Oblicza kultury

Przybysz

„Przybysz” to kolejna – po tomie „Ostatni raz” – książka z cyklu przygód detektywa Sama Becketa.
Sam Becket jest detektywem w słonecznym Miami. Choć wydawać by się mogło, że to słynące z pięknych plaż miejsce jest istnym rajem na ziemi, to jednak Becket zna smutną prawdę. Jako detektyw z wieloletnim doświadczeniem zdaje sobie sprawę, że rzeczywistość nie wygląda tak różowo. Tak jest i podczas tego śledztwa; poważnie okaleczone zwłoki mężczyzny, potraktowane środkami chemicznymi, to kolejna sprawa z jaką będzie musiał zmierzyć się detektyw.

W życiu Sama i Grace Becketów niedawno pojawiło się nowe dziecko. Ukochany syn nie daje jednak swym rodzicom wytchnienia. Dlatego kobieta cieszy się, że odwiedziła ją siostra. Claudia jednak nie przyjechała po to by pomóc Grace, ale by uciec przed własnymi kłopotami. Ta stateczna matka i żona wdała się bowiem w romans, w dodatku została na tym przyłapana. Teraz, stając się ofiarą szantażu, postanowiła skryć się pod skrzydłami siostry i jej męża.

Sam postara się zachować równowagę pomiędzy sprawami zawodowymi, a prywatnymi. Będzie to jednak ciężkie zadanie zważywszy na fakt, że szantażysta namolnie nachodzi jego żonę i szwagierkę. Jako doświadczony policjant, Becket nie lekceważy tego zagrożenia. Jednocześnie stara się rozwiązać prowadzone śledztwo. Nie jest to proste tym bardziej, że Sam chce także odciążyć żonę, spędzającą całe dnie z absorbującym, dziewięciomiesięcznym brzdącem.

Autorka sprawnie przechodzi pomiędzy wątkami kryminalnymi, a psychologiczno – obyczajowymi. Z jednej strony oddana rodzina, z drugiej kwestia zdrady. Przemoc psychologiczna i fizyczna przeplata się, prowadząc czytelnika do rozwiązania sprawy.

Hilary Norman jest brytyjską pisarką o międzynarodowej sławie. Jej thrillery i kryminały doskonale sprzedają się na całym świecie. Znakiem rozpoznawczym książek tej autorki są krótkie rozdziały oraz brak jakichkolwiek zbędnych opisów. W powieściach tworzonych przez Hilary Norman nie ma miejsca na „lanie wody” czy zbędne dialogi. Autorka stawia na konkrety i zwięzłość fabuły. Jednocześnie porusza w swoich książkach tematykę prześladowań – zarówno kobiet jak i mężczyzn, molestowania czy wymuszenia. Norman daleka jest jednak od wydawania sądów, ogranicza się do ukazania czytelnikowi pewnych sytuacji – niekiedy z kilku punktów widzenia, pozostawiając mu wyciągnięcie wniosków. Podobnie jest tutaj – zdrada, szantaż, przeszłość pełna dramatyzmu, a wszystko to okraszone śledztwem w sprawie zabójstwa.