Strona główna / Literatura światowa / Drugie spojrzenie

Aktualności

24.06.2019

Spotkanie z Tanyą Valko w Warszawie

W środę 26 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, wypożyczalnia nr 51 (ul. Bielskiego 3) na spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabski raj".

Wywiady

14.06.2019

"Dzieciństwo to mityczny okres w życiu większości z nas"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lucyną Olejniczak, autorką książki "Księżniczka".

Posłuchaj i zobacz

18.06.2019

Jak kochali powstańcy?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Agnieszki Cubały "Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabski raj Tanya Valko
  2. In vitro. Rozmowy intymne Małgorzata Rozenek-Majdan
  3. Miłe Natalii początki Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Drugie spojrzenie

Jodi Picoult

Darek Mól

Drugie spojrzenie

Zawsze się cieszę, gdy ukazuje się nowa powieść amerykańskiej pisarki Jodi Picoult, bo lubię to, w jaki sposób opisuje opowiadane przez siebie historie. Przede wszystkim pokazuje problemy z różnych stron, dzięki czemu jej książki nie są czytadłami, o których można szybko zapomnieć. Wręcz przeciwnie - często zupełnie przewartościowują nasz punkt widzenia na wiele spraw. „Drugie spojrzenie" nie wyłamuje się z tego „schematu", choć niektórym może się wydać dziwnie, że w jednej z głównych ról Picoult obsadziła ducha. Ale zjawa żyjącej w latach 30. XX wieku Cissy Pike będzie miała duży wpływ na współczesnych bohaterów książki. Stanie się motorem nie tylko dziwacznych zdarzeń w miasteczku Comtosook takich jak spadające z nieba płatki róż, czy zamarznięta ziemia w środku lata, ale przypomni też o Vermonckim Programie Eugenicznym, niezbyt chlubnej karcie w historii tego amerykańskiego stanu. Program ten zakładał m.in. redukcję najbardziej problematycznych obywateli Vermontu. Eugenika, której celem było reprodukowanie się tylko najlepszych (społecznie) ludzi, a zmniejszenie reprodukcji najgorszych (np. rdzennej ludności, imigrantów) doprowadziła do wielu podziałów i tragedii („a hitlerowscy naukowcy cytowali amerykańskie programy eugeniczne jako podstawę swoich planów higieny rasowej" - wyjaśnia Picoult w nocie na końcu powieści).

Krok po kroku łowca duchów Ross Wakeman, jego siostra i miejscowy policjant odkryją, co naprawdę wydarzyło się w życiu Cissy. Przekonają się też, że „świat jest miejscem, gdzie rzeczy niezwykłe sąsiadują z całkiem zwyczajnymi, oddzielone najcieńszą z granic, oraz że nawet w środowiskach nieprzyjaznych dla człowieka różnego rodzaju jednostki mogą rozwijać się i prosperować”.

http://www.minskmaz.com/mol_na_kanapie