Strona główna / Literatura światowa / Drugie spojrzenie

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Drugie spojrzenie

Jodi Picoult

Darek Mól

Drugie spojrzenie

Zawsze się cieszę, gdy ukazuje się nowa powieść amerykańskiej pisarki Jodi Picoult, bo lubię to, w jaki sposób opisuje opowiadane przez siebie historie. Przede wszystkim pokazuje problemy z różnych stron, dzięki czemu jej książki nie są czytadłami, o których można szybko zapomnieć. Wręcz przeciwnie - często zupełnie przewartościowują nasz punkt widzenia na wiele spraw. „Drugie spojrzenie" nie wyłamuje się z tego „schematu", choć niektórym może się wydać dziwnie, że w jednej z głównych ról Picoult obsadziła ducha. Ale zjawa żyjącej w latach 30. XX wieku Cissy Pike będzie miała duży wpływ na współczesnych bohaterów książki. Stanie się motorem nie tylko dziwacznych zdarzeń w miasteczku Comtosook takich jak spadające z nieba płatki róż, czy zamarznięta ziemia w środku lata, ale przypomni też o Vermonckim Programie Eugenicznym, niezbyt chlubnej karcie w historii tego amerykańskiego stanu. Program ten zakładał m.in. redukcję najbardziej problematycznych obywateli Vermontu. Eugenika, której celem było reprodukowanie się tylko najlepszych (społecznie) ludzi, a zmniejszenie reprodukcji najgorszych (np. rdzennej ludności, imigrantów) doprowadziła do wielu podziałów i tragedii („a hitlerowscy naukowcy cytowali amerykańskie programy eugeniczne jako podstawę swoich planów higieny rasowej" - wyjaśnia Picoult w nocie na końcu powieści).

Krok po kroku łowca duchów Ross Wakeman, jego siostra i miejscowy policjant odkryją, co naprawdę wydarzyło się w życiu Cissy. Przekonają się też, że „świat jest miejscem, gdzie rzeczy niezwykłe sąsiadują z całkiem zwyczajnymi, oddzielone najcieńszą z granic, oraz że nawet w środowiskach nieprzyjaznych dla człowieka różnego rodzaju jednostki mogą rozwijać się i prosperować”.

http://www.minskmaz.com/mol_na_kanapie