Strona główna / Literatura światowa / Drugie spojrzenie

Aktualności

13.09.2019

Spotkanie z Rafałem Grupińskim w Poznaniu

W czwartek 19 września o godz. 18.00 zapraszamy do Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu) na spotkanie z Rafałem Grupińskim, autorem książki "Polityka i kultura".

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

24.07.2019

Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego książkę "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julii  Boyd.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jej drugie życie Manula Kalicka
  2. Nie mam więcej pytań Gillian McAllister
  3. Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi Julia Boyd

Fotogaleria

więcej »

Drugie spojrzenie

Jodi Picoult

Darek Mól

Drugie spojrzenie

Zawsze się cieszę, gdy ukazuje się nowa powieść amerykańskiej pisarki Jodi Picoult, bo lubię to, w jaki sposób opisuje opowiadane przez siebie historie. Przede wszystkim pokazuje problemy z różnych stron, dzięki czemu jej książki nie są czytadłami, o których można szybko zapomnieć. Wręcz przeciwnie - często zupełnie przewartościowują nasz punkt widzenia na wiele spraw. „Drugie spojrzenie" nie wyłamuje się z tego „schematu", choć niektórym może się wydać dziwnie, że w jednej z głównych ról Picoult obsadziła ducha. Ale zjawa żyjącej w latach 30. XX wieku Cissy Pike będzie miała duży wpływ na współczesnych bohaterów książki. Stanie się motorem nie tylko dziwacznych zdarzeń w miasteczku Comtosook takich jak spadające z nieba płatki róż, czy zamarznięta ziemia w środku lata, ale przypomni też o Vermonckim Programie Eugenicznym, niezbyt chlubnej karcie w historii tego amerykańskiego stanu. Program ten zakładał m.in. redukcję najbardziej problematycznych obywateli Vermontu. Eugenika, której celem było reprodukowanie się tylko najlepszych (społecznie) ludzi, a zmniejszenie reprodukcji najgorszych (np. rdzennej ludności, imigrantów) doprowadziła do wielu podziałów i tragedii („a hitlerowscy naukowcy cytowali amerykańskie programy eugeniczne jako podstawę swoich planów higieny rasowej" - wyjaśnia Picoult w nocie na końcu powieści).

Krok po kroku łowca duchów Ross Wakeman, jego siostra i miejscowy policjant odkryją, co naprawdę wydarzyło się w życiu Cissy. Przekonają się też, że „świat jest miejscem, gdzie rzeczy niezwykłe sąsiadują z całkiem zwyczajnymi, oddzielone najcieńszą z granic, oraz że nawet w środowiskach nieprzyjaznych dla człowieka różnego rodzaju jednostki mogą rozwijać się i prosperować”.

http://www.minskmaz.com/mol_na_kanapie