Strona główna / Literatura światowa / Kapelusze doni Nicanory

Aktualności

23.05.2022

Spotkanie z Małgą Kubiak w Warszawie

W środę 25 maja o godz. 18:00 zapraszamy do  Związku Literatów Polskich w Warszawie (ul. Krakowiskie Przedmieście 87/89) na spotkanie z Małgą Kubiak, autorką książki "Małga, córka Kubiaków".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
  2. Zgiń, przepadnij Olga Rudnicka
  3. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka

Kapelusze doni Nicanory

Kirstan Hawkins

Bernadeta Listwoń

Kapelusze doni Nicanory

Zacznę recenzję od stwierdzenia: czekam na następną książkę Kirstan Hawkins. I to z niecierpliwością. "Kapelusze" to książka dla tych, którzy lubią dać się zaskoczyć, kochają niedopowiedzenia, klimaty typu – wszędzie i zawsze, nigdzie i nigdy. Bo mimo tego, iż w powieści pojawiają się atrybuty współczesności – pepsi, jeansy itd., to czasem miałam takie odczucia, jakbym znalazła się w zupełnie innym świecie. Jakim? Sama nie wiem. Książka ma klimat, który spotkać można i w słynnej już powieści Sto lat samotności, i w kultowej Czekoladzie i u Allende. Z każdego coś uszczknięte – po drobince.

Dona Nicanora w młodości dała się ogłupić pewnemu lowelasowi, który spłodził z nią kilkoro dzieci, a poza tym spowodował całą furę najróżniejszych kłopotów, które kobitka musiała rozwiązywać już sama. Odrzuciła miłość golarza don Bosca. A potem wiadomo jak było. Zauroczenie minęło i przyszła szara codzienność – braki, samotność, bieda. Długo trwało, zanim dona Nicanora zrozumiała pewne prawdy. Zanim do tego doszło, towarzyszymy jej w snuciu marzeń o sklepie z kapeluszami, w doli i niedoli. Spotkamy najróżniejsze charaktery, dla przykładu: lekarza z bogatego domu z wielkiego miasta – tu w szpitalu bez chorych, w Valle de la Virgen, miasteczku, do którego nie traficie, o nie, bo nie ma go na żadnej mapie, dalej - dziwak gringito – człowiek skądś tam, z kieszeniami wypchanymi dolarami, z daleka, może to ty, może ja, turysta ciągle szukający czegoś w dzikich stronach, burmistrz – skorumpowany dupek, wierzący w to, że zawsze będzie tak samo – aż do skończenia świata. Książka o wszystkim i o niczym. O rzeczach ważnych i przyziemnych. Czyli – samo życie, z przymrużeniem oka i na poważanie. A jak to wszystko jest napisane. Pycha.

http://brulionbeel.blox.pl