Strona główna / Literatura światowa / Duma i uprzedzenie

Aktualności

08.10.2020

Ogłoszono finalistów National Book Awards

Powieść "LEAVE THE WORLD BEHIND" Rumaana Alama, która ukaże się nakładem naszego wydawnictwa w przyszłym roku, została właśnie finalistką prestiżowej nagrody literackiej National Book Awards.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

05.10.2020

Lara Gessler gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Larą Gessler, autorką książki "Orzechy i pestki. Przewodnik mistyczno-kulinarny".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Urodziłam dziecko szejka Marcin Margielewski
  3. To nie jest mój mąż Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Duma i uprzedzenie

Jane Austen

Pamela Młynarczyk

Duma i uprzedzenie

Gdybym miała jednym zdaniem podsumować refleksje, które zrodziły się we mnie tuż po zamknięciu „Dumy i uprzedzenia” pióra Jane Austen, posłużyłabym się zapożyczonym z szekspirowskiego „Snu nocy letniej” cytatem: „Wielka miłość gładkimi rzadko chadza ścieżki”.

Nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Przywodzi na myśl kolejne tandetne, typowo „babskie” romansidło, opowiadające o zakochanych w sobie od pierwszego wejrzenia kobietach i mężczyznach, którym w połączeniu się przeszkadzają wyolbrzymiane przez nich samych drobne przeszkody. W momencie kryzysu nadchodzi pomoc w postaci przyjaciół/rodziny i wszystko kończy się szczęśliwie. Zero głębszych przemyśleń, zero porywających emocji. Ohyda i strata czasu.

Lecz właśnie nadeszła chwila, aby obalić stereotypy, oświecić umysły! „Jakim sposobem?” – ktoś spyta. Ano, panie i panowie, oto pytanie pomocnicze: co może łączyć autora „Romea i Julii” i powieść Austen? Tak, to poprawna odpowiedź! Miłość! Miłość prawdziwa, miłość żywa!

„Duma i uprzedzenie” to niezwykłe dzieje miłości przesympatycznych sióstr Bennet i ich adoratorów, z właściwą dla wieku XIX galanterią zabiegających o ich względy, które autorka zręcznie przeplata z wątkami przyjaźni, szczerej zażyłości, rodzinnych niesnasek czy ponurymi historiami z przeszłości. Barwne opisy rozterek, wahań bohaterów (ach, doskonały pan Darcy!), dowcipne, zaprawione zdrową ironią komentarze czy też poruszające do głębi sceny i dialogi sprawiają, że powieść ta to coś więcej niż pospolity romans - to klimatyczny obraz ówczesnego świata, w którym czytelnik natychmiast pragnie się znaleźć. Z każdą kolejną przewracaną stroną ulegamy coraz bardziej czarowi rzucanemu na nas przez zabawną Elżbietę, słodką Jane, życzliwego pana Bingleya czy tajemniczego Darcy’ego, a sama Austen niezauważalnie wciąga nas całych w wir postaci i wydarzeń... nagle spostrzegamy, że nasz świat przestał istnieć!

Bez dwóch zdań: to prawdziwe arcydzieło, którego ostatnią stronę oglądamy ze szczerym żalem. Bo przecież już, już byliśmy z Elżbietą w Pemberley...