Strona główna / Literatura światowa / Ostatnia noc w Twisted River

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Cieszę się, że moja mama umarła Jennette McCurdy
  2. Zaginiony arabski książę Marcin Margielewski
  3. Furtka do piekła Eva Minge

Ostatnia noc w Twisted River

John Irving

Dariusz Mól

Ostatnia noc w Twisted River

Najnowsza powieść Johna Irvinga „Ostatnia noc w Twisted River" to opasłe czytadło, ale nie mogło być inaczej, skoro autor „Świata według Garpa" postanowił opowiedzieć o Ameryce na przestrzeni ponad 50. lat. Bohaterem książki jest Daniel Baciagalupo oraz jego ojciec Dominic, dla których tytułowa noc stała się początkiem wielkiej ucieczki. Co wydarzyło się w miasteczku Twisted River, że obaj musieli z niego dać drapaka, a nawet przybierać inne nazwiska? Tylko John Irving mógł wymyślić tak śmieszno-straszną intrygę, która na całe życie naznaczyła bohaterów jego książki. W każdym razie Daniel przyjmuje pseudonim Danny Angel i staje się sławnym pisarzem. Dzięki temu Irving może snuć swoje rozważania na temat pisania i zastanawiać się, na ile życie literata odzwierciedla się w powieściowej fikcji (to tylko jeden z poruszanych twórczych problemów). Daniel i Dominic, a zwłaszcza ich przyjaciel flisak Ketchum są też obserwatorami i uczestnikami przemian, jakie zachodzą w Stanach Zjednoczonych od lat 50. XX wieku, po czasy współczesne. Ocena tych polityczno-kulturowych zawirowań nie wypada na korzyść Ameryki. Zwłaszcza Ketchum dosadnie artykułuje, że „kraj schodzi na psy", pytając np., w kontekście wypowiedzi George'a Busha o wytropieniu i ukaraniu terrorystów odpowiedzialnych za zamach na World Trade Center w 2001 r. - „Ile wojen rozpęta ten palant, jak myślicie?"

„Ostatnia noc w Twisted River" snuje się w niespiesznym rytmie, ale John Irving wie, jak okręcić sobie czytelnika wokół swojej powieści. Kiedy akcja jakiegoś rozdziału zwalnia, nagle jednym zdaniem pisarz rzuca przynętę, która każe natychmiast przejść do dalszych części opowiadanej historii. Kiedyś tak dobrze traktował czytelników Karol Dickens. Irving żongluje emocjami, miesza śmiech z tragedią, kreśli wyraziste postaci, i robi to wszystko z charakterystycznym dla siebie przymrużeniem oka. Kto czytał kiedyś „Świat według Garpa" lub „Hotel New Hampshire" koniecznie powinien sięgnąć po „Ostatnią noc w Twisted River", opasłe czytadło, jak większość świetnych powieści amerykańskiego pisarza.

http://www.minskmaz.com/mol_na_kanapie