Strona główna / Literatura światowa / Wytrawny przekręt

Aktualności

27.04.2021

Spotkanie online z Tanyą Valko

We wtorek 27 kwietnia o godz. 19:30 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska Żydówka".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.04.2021

Agata Komosa-Styczeń gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Agatą Komosą-Styczeń, autorką książki "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Wytrawny przekręt

Peter Mayle

Aleksandra Suryn

Wino, kobieta i Marsylia

Tym razem Peter Mayle zabiera nas do Marsylii, gdzie wspólnie z jego bohaterem Samem Levittem będziemy tropić złodziei unikatowego wina, które w mistrzowski sposób zniknęło z piwnicy kalifornijskiego biznesmena. Oczywiście czytelnik, podobnie jak autor, wie, że skandalem jest już sam fakt, iż tak wyrafinowany produkt ziemi francuskiej trafił pod dach człowieka, który z pewnością widzi w nim tylko lokatę kapitału. Ponieważ policja jest bezsilna, firma ubezpieczeniowa wszczyna własne śledztwo: jeśli wino uda się odzyskać, nie trzeba będzie płacić wielomilionowego odszkodowania. W tym celu, nie szczędząc kosztów, wysyła do Francji swojego człowieka, który do spółki z piękną asystentką bada sprawę w Marsylii, tam bowiem prowadzi trop. A potem dzieje się tak, jak w znanym wierszyku Brzechwy o dziurach w serze i śledztwie prowadzonym przez wronę: „Bada dziury jak należy, każdą dziurę w serze mierzy, każdą zgłębia i przebiera, a gdzie ser jest? Nie ma sera!” Zastąpmy sery winem, dodajmy do tego ”bresaola z sercami karczocha, suszonymi na słońcu pomidorami i parmezanem” w godnym towarzystwie, na tarasie z widokiem na chateaux d’If a zrozumiemy, dlaczego Sam Levitt niezupełnie wywiązał się ze swego zadania tak, jak nakazywałaby lojalność wobec poszkodowanego Amerykanina.
Idealna książka na wakacje. Oczywiście w Prowansji.