Strona główna / Literatura światowa / Historia pewnego lata

Aktualności

18.09.2019

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską w Warszawie

W czwartek 10 października o godz. 18.00 zapraszamy do Empiku w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122) na przedpremierowe spotkanie z Katarzyną Puzyńską, autorką książki "Pokrzyk".

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

24.07.2019

Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego książkę "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julii  Boyd.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jej drugie życie Manula Kalicka
  2. Nie mam więcej pytań Gillian McAllister
  3. Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi Julia Boyd

Fotogaleria

więcej »

Historia pewnego lata

Anita Shreve

Michał Paweł Urbaniak

Więcej niż czytadło

To lato zapowiada się cudownie. Wszystko rozgrywa się nad oceanem w pięknym, starym domu. To tu przebywa kochająca się rodzina – inteligentni, pełni kurtuazji państwo Edwards oraz ich dzieci: młodziutka Julie, a także dwaj przystojni synowie: Ben i Jeff. Tę rodzinną sielankę zdaje się zakłócać Sydney Sklar – korepetytorka Julie, niezmiernie ponętna femme fatale, która rozwiodła się już z jednym mężem, a drugiego pochowała. Teraz zawraca w głowach obu braciom, burząc ustabilizowane życie Edwardsów. Nic już nie wróci do tego cukierkowatego porządku, pod którego znakiem egzystują bohaterowie.
Ich dwóch, ona jedna, pożądanie, słońce, ocean – to brzmi jak gotowe elementy tandetnego romansidła. Jednak nie dajcie się zwieść! Shreve opisuje najprostsze – bo może dotyczące najpierwotniejszych spraw – historie w niezwykle sugestywny, daleki od sztampowatości sposób. Jej postaci odznaczają się niezwykłą psychologiczną głębią. Ich uczucia pod piórem amerykańskiej pisarki brzmią prawdziwie, rozterki są zrozumiałe, a wybory mocno kontrowersyjne. Shreve na kartach swej książki porusza mnóstwo problemów – od próby poszukiwania swojego miejsca w życiu, poprzez rywalizację w rodzinie, homoseksualizm, zazdrość, aż po nietrwałość szczęścia i… umiejętność zbudowania wszystkiego od nowa. Najważniejsze chyba jednak jest obnażenie drugiego dna pozornej idylli rodzinnej – każdy z Edwardsów pod maską galanteryjnych uśmiechów i właściwie dobieranych słów skrywa jakiś bolesny sekret. Pytanie, czy Sydney – osoba z zewnątrz – obnaży wszystkie tajemnice, ukazując prawdziwe twarze Edwardsów? A może da się zwieść i sama padnie ofiarą pozorów? O tym będziecie musieli przekonać się sami.
Shreve jest niezwykle przekonywująca w tym co pisze, poszczególne wątki umiejętnie ze sobą łączy. W rezultacie powstaje coś więcej niż tylko zwykłe powieścidło. „Historia pewnego lata” to książka, która jest niezwykle przemyślana i głęboka, a którą po prostu dobrze się czyta. Takie połączenie to niezwykła rzadkość na rynku czytelniczym – zatem tym bardziej godna polecenia!