Strona główna / Literatura światowa / Historia pewnego lata

Aktualności

14.02.2020

Spotkania z Marcinem Margielewskim

Zapraszamy na lutowe spotkania z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Zaginione arabskie księżniczki".

Wywiady

23.01.2020

Wszyscy mamy w sobie czynnik diabła.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Craigem Russellem, autorem książki "Czynnik diabła"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  2. Króliki z Ravensbrück Anna Ellory
  3. Oleńka. Panienka z Białego Dworu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Historia pewnego lata

Anita Shreve

Michał Paweł Urbaniak

Więcej niż czytadło

To lato zapowiada się cudownie. Wszystko rozgrywa się nad oceanem w pięknym, starym domu. To tu przebywa kochająca się rodzina – inteligentni, pełni kurtuazji państwo Edwards oraz ich dzieci: młodziutka Julie, a także dwaj przystojni synowie: Ben i Jeff. Tę rodzinną sielankę zdaje się zakłócać Sydney Sklar – korepetytorka Julie, niezmiernie ponętna femme fatale, która rozwiodła się już z jednym mężem, a drugiego pochowała. Teraz zawraca w głowach obu braciom, burząc ustabilizowane życie Edwardsów. Nic już nie wróci do tego cukierkowatego porządku, pod którego znakiem egzystują bohaterowie.
Ich dwóch, ona jedna, pożądanie, słońce, ocean – to brzmi jak gotowe elementy tandetnego romansidła. Jednak nie dajcie się zwieść! Shreve opisuje najprostsze – bo może dotyczące najpierwotniejszych spraw – historie w niezwykle sugestywny, daleki od sztampowatości sposób. Jej postaci odznaczają się niezwykłą psychologiczną głębią. Ich uczucia pod piórem amerykańskiej pisarki brzmią prawdziwie, rozterki są zrozumiałe, a wybory mocno kontrowersyjne. Shreve na kartach swej książki porusza mnóstwo problemów – od próby poszukiwania swojego miejsca w życiu, poprzez rywalizację w rodzinie, homoseksualizm, zazdrość, aż po nietrwałość szczęścia i… umiejętność zbudowania wszystkiego od nowa. Najważniejsze chyba jednak jest obnażenie drugiego dna pozornej idylli rodzinnej – każdy z Edwardsów pod maską galanteryjnych uśmiechów i właściwie dobieranych słów skrywa jakiś bolesny sekret. Pytanie, czy Sydney – osoba z zewnątrz – obnaży wszystkie tajemnice, ukazując prawdziwe twarze Edwardsów? A może da się zwieść i sama padnie ofiarą pozorów? O tym będziecie musieli przekonać się sami.
Shreve jest niezwykle przekonywująca w tym co pisze, poszczególne wątki umiejętnie ze sobą łączy. W rezultacie powstaje coś więcej niż tylko zwykłe powieścidło. „Historia pewnego lata” to książka, która jest niezwykle przemyślana i głęboka, a którą po prostu dobrze się czyta. Takie połączenie to niezwykła rzadkość na rynku czytelniczym – zatem tym bardziej godna polecenia!