Strona główna / Literatura światowa / Druga miłość

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Druga miłość

Anita Shreve

Bernadeta Listwoń

Druga miłość

Do tej książki robiłam dwa podejścia. Po świetnych „Wyznaniach” oczekiwałam czegoś podobnego. To chyba największy błąd czytelnika zachwyconego jakąś książką. Tymczasem gdzieś w okolicy 30 strony, podjęłam decyzję o zmianie planów czytelniczych na …potem. Kilka tygodni później, już na spokojnie, minęłam niebezpieczną granicę 30 strony i ku mojemu zadowoleniu stwierdziłam, że książka zaczyna mnie wciągać, a ja z pokorą przyjęłam fakt, że „Druga miłość” to po prostu inna książka niż ta już wyżej wspomniana i trzeba dać jej szansę. Anita Shreve znana jest jako autorka dobrych powieści obyczajowych. Tym razem coś w klimatach popularnej u nas „Naszej klasy” i spotkań po latach. Oto szóstka przyjaciół z renomowanej szkoły, po ponad dwudziestu latach spotyka się na ślubie koleżanki i kolegi, kiedyś w sobie zakochanych, potem zaplątanych w jakieś dziwne związki po drodze, teraz – planujących wspólną przyszłość. Krótką, bo w pobliżu czai się śmierć. Właścicielka eleganckiego pensjonatu, słynny pianista, wydawca, nauczycielka. Różne typy ludzi, różne temperamenty, różne marzenia i koleje życiowe. Po tak wielu latach wzajemnego niewidzenia się, odżywają fascynacje, uczucia, pożądanie, a kryzys wieku średniego daje się nieźle we znaki. Jednocześnie nie da się uniknąć ważnych pytań- czy można budować własne szczęście na smutku i cierpieniu drugiego człowieka? Jak ocenić taki rozwój sytuacji, gdy ktoś po wielu latach małżeństwa, che zabrać swoje zabawki i zacząć gdzieś indziej? A dzieci? A ta druga połowa? Nie da się spokojnie czytać, bo pytania kołaczą po głowie. W książce pojawiają się wspomnienia z przeszłości, tajemnice, zagadkowe zdarzenia. Równolegle rozwijany jest wątek lekarza z Halifaksu w Nowej Szkocji z czasów I wojny światowej. Spisywane dzieje lekarza i jego miłości do córki swojego promotora to swego rodzaju katharsis dla Agnes, zaplątanej w dziwaczne związki, prowadzące do nikąd. „Druga miłość” to książka w wielu miejscach bardzo prawdziwa, obiecująca niespodziankę – może kiedyś tam... któż to wie. Jednocześnie utwierdzająca mnie w przekonaniu, że człowiek w gruncie rzeczy w środku zawsze ma coś z podlotka. Marzy, by zjechać po poręczy, tylko... ten kostium, no właśnie, tylko ten kostium, co to się marszczy coraz bardziej wokół naszych oczu…

Bernadeta Listwoń