Strona główna / Literatura polska / Gruba

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Gruba

Natalia Rogińska

Katarzyna Pakuła

GRUBA - recenzja Katarzyny Pakuły

Książka Natalii Rogińskiej to literatura jednocześnie lekka i ciężka - o sprawach trudnych mówi zabawnie, z polotem i wprost. Jest historią dziewczyny, która sama określa siebie - i jest określana - jako gruba, i którą ten przymiotnik kształtuje w sensie dosłownym i w przenośni, determinuje jej zachowanie, sądy, myśli. Zdarzenia i postaci - z główną bohaterką na czele - są mocno przerysowane, karykaturalne, jednak dobrze oddają nastrój paranoi, która często towarzyszy grubym kobietom. Ani takiej ilości jedzenia ani takiej ilości nienawiści otrzymywanej z zewnątrz nikt chyba by nie zniósł. A może jednak? Czy zawsze oceniamy się po wyglądzie? Jak bardzo muszę schudnąć by mieć prawo do miłości? Autorka dobrze wie, o czym pisze i to wydaje mi się sporą zaletą tej książki. Mechanizmy zachowań opisane są trafnie i często z brutalną precyzją. Silne osadzenie w polskich rzeczywistości pomaga ujrzeć w tej historii nie tylko groteskowy koszmar, ale realną dziewczynę, która na co dzień zmaga się ze sobą i otaczającymi ją ludźmi. "Gruba" to pierwiosnek poruszający tego typu tematykę wśród polskich twórców, jednak w trakcie czytania rosła we mnie obawa - czy czytelnik, zetknięty po raz pierwszy z "problemem" nie utwierdzi się w jednym - że grubi tylko jedzą i myślą o świecie przez pryzmat jedzenia? Czemu może służyć takie utwierdzanie, co za sobą pociągnie? Żeby lepiej oddać swoje obawy zaczerpnę z książki i sparafrazuję Autorkę: jak długo jeszcze będę musiała być na diecie, żeby przestali myśleć, że ciągle jem?

To pozycja trudna do zaklasyfikowania i oceny - poważna i wesoła jednocześnie, z dużym ładunkiem autoironii i dystansu - ale też momentami wzruszająca za pomocą prostych środków. Z ograniczoną mocno skalą szarości w opisywaniu bohaterów ale też barwna, pełna energii i życia.

Gorąco polecam.

Katarzyna Pakuła
http://grubababa.ask.blink.pl/