Strona główna / Literatura światowa / Legenda o Sigurdzie i Gudrun

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Legenda o Sigurdzie i Gudrun

J.R.R. Tolkien

Agata Lisiecka

J.R.R. Tolkien: Legenda o Sigurdzie i Gudrun

Jeżeli spodziewacie się powrotu do Śródziemia, to jesteście w błędzie. Książka ta zabierze Was do świata, który istniał o wiele wcześniej.

Warto nadmienić, iż w przypadku "Legendy o Sigurdzie i Gudrun" nie mamy do czynienia z prozą, a z dziewięcioma poematami poprzedzonymi swego rodzaju wstępem. Dowiadujemy się z nich o powstaniu pradawnej północnej krainy, szlachetnych i dumnych rodów, a także intryg i waśni, do jakich między nimi dochodzi. Opisani są tu przodkowie tytułowego Sigurda, dzięki którym staje się on najmężniejszym z mężnych. Takiego właśnie męża szuka walkiria Brynhilda, która jest drugą, obok Gudrun, główną żeńską postacią. Gudrun podstępem odbiera Sigurda Brynhildzie, czego konsekwencje odczują na sobie wszyscy bohaterowie w książce.

Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że opisane w tym dziele wydarzenia i bohaterowie są swego rodzaju punktem wyjścia dla wszystkiego, co tak dobrze znamy ze świata Śródziemia. Już sam początek książki przywodzi na myśl tworzenie świata opisane w "Silmarillionie". Wielkie bitwy, jakie mają miejsce w "Legendzie o Sigurdzie i Gudrun" można śmiało porównać z tymi przedstawionymi w "Powrocie króla", natomiast skojarzenia ze smokiem Smaugiem z "Hobbita" czy mieczem Narsilem z "Władcy Pierścieni" będą jak najbardziej trafione. Nie mamy tu jednak do czynienia z obszernymi, drobiazgowymi opisami krain i przyrody, jak w przypadku "Władcy Pierśnieni". Całość skupiona jest na bezpośrednim wchodzeniu w dialogi i akcję.

Nie można dać się zwieść tytułowi. Wprawdzie Sigurd i Gudrun zostali wyróżnieni przez autora, jednak pojawiają się w książce równie często, co wielu innych bohaterów. Mimo tego, ich wpływ na rozwój wydarzeń zdaje się decydować o ich wyższości nad resztą postaci. "Legendę o Sigurdzie i Gudrun" można również porównać z "Silmarillionem". Nie ma tu jednak mowy o tak ogromnym przeładowaniu wątkami, wydarzeniami i postaciami, jak w przypadku "Silmarilliona".

Całość czyta się stosunkowo szybko, gdyż wersy ograniczają się przeważnie do zaledwie 3-4 wyrazów. Jednak poematy to nie wszystko z czego składa się książka. Mniej więcej połowa objętości (!) to komentarze i objaśnienia wprowadzone przez syna pisarza, Christophera Tolkiena, który ponownie podjął się skompletowania dzieła po śmierci ojca. Dodatkowo tekst nie został równo podzielony na poezję i komentarz - czytelnik dostaje bowiem przeplatankę obydwu części. Za to niezwykle ciekawym i pomocnym zabiegiem jest wprowadzenie dwujęzycznego tekstu. Mianowicie - na lewych stronach książki znajduje się oryginalna, angielska wersja, zaś po prawej polskie tłumaczenie. Z tego względu "Legendę o Sigurdzie i Gudrun" czytamy co drugą stronę.

W tej książce Tolkien daje upust swojej fascynacji mitologią skandynawską (miłośnikom mitów skandynawskich na pewno spodoba się fakt wielokrotnych wspomnień i odniesień do Odyna). Widać tu także, jak na dłoni, całą jego wielką wiedzę angielskiego pisarza, jako znawcy wielu dawnych języków, jak choćby staroangielskiego. Z komentarzy i wszelkich innych dodatków można wywnioskować, iż Tolkien, jako pisarz, spędził dosłownie całe życie na gromadzeniu wiedzy. Wiedzy, która pozwoliła mu utkać potężną sieć wątków, miejsc i postaci, składających się na świat Śródziemia. Zatem, jeżeli pragniecie sięgnąć do źródeł, "Legenda o Sigurdzie i Gudrun" została napisana właśnie dla Was.

stacjakultura.pl