Strona główna / Biografie, wspomnienia / Po pierwsze ZACHOWAĆ DYSTANS

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Po pierwsze ZACHOWAĆ DYSTANS

Andrzej Łapicki

Janusz R. Kowalczyk

...Po pierwsze, zachować dystans - to z kolei wywiad-rzeka, w którym Andrzej Łapicki opowiada o swoim życiu. Pytania do wybitnego aktora i reżysera kierowali Katarzyna Bielas i Jacek Szczerba. Ów sposób formułowania myśli okazał się wyjątkowo poręczny, bo - jak przyznał artysta - odpowiedzi muszą wtedy być szczersze. Kiedy pisze się samemu, działa, niestety, autocenzura.

Są w tej godnej polecenia każdemu książce fascynujące opisy wydarzeń sprzed lat - artystycznej, obyczajowej i historycznej natury. "Była nawet taka wersja, że wszystko jest już umówione z Niemcami, że tak jak 11 listopada 1918 roku, oni zaraz rzucą broń, i chodzi tylko o to, żeby mieli jakąś podkładkę, więc trzeba będzie trochę postrzelać" - wspomina Łapicki nastroje przed powstaniem warszawskim. Ale najchętniej czyta się wspomnienia aktora ze sceny i planu filmowego. Aż w głowie wiruje od wspaniałych nazwisk, często popartych fotografiami z prywatnego archiwum artysty.

Aktor solo w "Celestynie" Schillera ("Rozłożyłem się na mordę"), z Eichlerówną ("Rok 1952. Gram agenta FBI, "30 srebrników""), Mrozowską, Górecką, Śląską ("Ja jako oficer radziecki, Śląska jako kołchoźnica w "Pewnym mieście" Sofronowa), Węgrzynem, Kurnakowiczem, Zelwerowiczem, Niewinowskim, Opalińskim, Czechowiczem, Łomnickim i Andrzejem Wajdą w telewizyjnej "Pogardzie" ("Jedyny raz reżyserowałem Wajdę. Tylko dlaczego jestem taki niezadowolony?"). W filmach: z Jędrusik, Tyszkiewicz, Krzyżewską, Komorowską, Olbrychskim. "Co to za festiwal i czyje to okrągłości, daję słowo, nie pamiętam" - tak podpisane jest zdjęcie, na którym profil aktora, szarmancko pochylającego się do ręki wydekoltowanej damy, przesłania twarz jakiejś gwiazdy o warunkach Marilyn Monroe. Na zdjęciu Vivien Leigh dedykacja: "Andr? Dovizenia Vivien, Warszawa 1957". "Zwracam uwagę, że Leigh jest skreślone" - skomentował aktor. Mogę państwa zapewnić, że na każdej stronie książki można znaleźć przykłady równie przedniego poczucia humoru...

Rzeczpospolita, 4 XII 99