Strona główna / Popularnonaukowe / Listy do młodego matematyka

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

Listy do młodego matematyka

Ian Stewart

Damian Kopeć

Nie taki diabeł straszny


Czym jest matematyka? Czy tylko trudną i nudną dziedziną w której rozwiązuje się coraz bardziej złożone zadania tekstowe, coraz większe słupki czy układy równań bardzo wielu zmiennych? Tak właśnie większość wyobraża sobie pracę matematyków, przez pryzmat nauczania tego przedmiotu w szkołach. Przez pryzmat klasówek i kartkówek. A przecież dydaktyka jest tylko małym wycinkiem tego czym tak naprawdę zajmują się matematycy, i to niekoniecznie najważniejszym. A zatem: co to jest matematyka? Do czego się przydaje? Jak się powinno jej nauczać? Czy matematycy to sami dziwacy i samotnicy? Ku czemu zmierza rozwój tej dziedziny nauki? Odpowiedzieć na te proste pytania próbuje jeden z matematyków, profesor Ian Stewart. Odpowiedzieć nie tyle w sposób ścisły i poważny co jasny i prosty, ciekawy i zrozumiały. Matematyka według niego nie musi być zmorą uczniów i studentów, może być fascynująca, intrygująca, a nawet zabawna. Boimy się bowiem często tego, czego nie znamy i nie rozumiemy. Poznając daną dziedzinę i ludzi parających się nią przełamujemy lęk i nieufność. Profesor Stewart stara się nam przybliżyć ją bez długich wzorów, wykresów, niejasnych twierdzeń i skomplikowanych równań. Pokazać od kuchni, bez przytłaczania szczegółami technicznymi. Ukazać jak sami matematycy myślą i dlaczego właśnie tak. 

Matematyka jest wokół nas, czy tego chcemy czy nie, czy sobie to uświadamiamy czy nie. Jest istotną, choć nie zawsze widoczną, częścią otaczającego nas świata. Kryje się za funkcjonowaniem urządzeń technicznych, za postępem w praktycznie każdej dziedzinie nauki: w biologii, astronomii, ekonomii, a nawet w naukach humanistycznych. Autor pokazuje nam dlaczego warto ją znać i rozumieć, a może nawet i studiować. I czyni to w bardzo dobrym, przyjacielskim, pogodnym stylu. 

Matematyka pozwala wyjaśniać otaczającą nas rzeczywistość. Profesor Stewart zaś wyjaśnia nam samą matematykę.