Strona główna / Popularnonaukowe / Listy do młodego matematyka

Aktualności

22.01.2021

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel)

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 22 stycznia 2021 r. zmarł Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel).

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

07.01.2021

Krzysztof Pyzia gościem Pytania na śniadanie

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Krzysztofem Pyzią, autorem książki "Stewardesy. Cała prawda o lataniu".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pięć Stawów. Dom bez adresu Beata Sabała-Zielińska
  2. Śreżoga Katarzyna Puzyńska
  3. Uciekłam z arabskiego burdelu Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Listy do młodego matematyka

Ian Stewart

Damian Kopeć

Nie taki diabeł straszny


Czym jest matematyka? Czy tylko trudną i nudną dziedziną w której rozwiązuje się coraz bardziej złożone zadania tekstowe, coraz większe słupki czy układy równań bardzo wielu zmiennych? Tak właśnie większość wyobraża sobie pracę matematyków, przez pryzmat nauczania tego przedmiotu w szkołach. Przez pryzmat klasówek i kartkówek. A przecież dydaktyka jest tylko małym wycinkiem tego czym tak naprawdę zajmują się matematycy, i to niekoniecznie najważniejszym. A zatem: co to jest matematyka? Do czego się przydaje? Jak się powinno jej nauczać? Czy matematycy to sami dziwacy i samotnicy? Ku czemu zmierza rozwój tej dziedziny nauki? Odpowiedzieć na te proste pytania próbuje jeden z matematyków, profesor Ian Stewart. Odpowiedzieć nie tyle w sposób ścisły i poważny co jasny i prosty, ciekawy i zrozumiały. Matematyka według niego nie musi być zmorą uczniów i studentów, może być fascynująca, intrygująca, a nawet zabawna. Boimy się bowiem często tego, czego nie znamy i nie rozumiemy. Poznając daną dziedzinę i ludzi parających się nią przełamujemy lęk i nieufność. Profesor Stewart stara się nam przybliżyć ją bez długich wzorów, wykresów, niejasnych twierdzeń i skomplikowanych równań. Pokazać od kuchni, bez przytłaczania szczegółami technicznymi. Ukazać jak sami matematycy myślą i dlaczego właśnie tak. 

Matematyka jest wokół nas, czy tego chcemy czy nie, czy sobie to uświadamiamy czy nie. Jest istotną, choć nie zawsze widoczną, częścią otaczającego nas świata. Kryje się za funkcjonowaniem urządzeń technicznych, za postępem w praktycznie każdej dziedzinie nauki: w biologii, astronomii, ekonomii, a nawet w naukach humanistycznych. Autor pokazuje nam dlaczego warto ją znać i rozumieć, a może nawet i studiować. I czyni to w bardzo dobrym, przyjacielskim, pogodnym stylu. 

Matematyka pozwala wyjaśniać otaczającą nas rzeczywistość. Profesor Stewart zaś wyjaśnia nam samą matematykę.