Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Historia pana B.

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Historia pana B.

Clive Barker

Maciej Sadlik

Historia pana B.

„Spal tę książkę. Zrób to. Teraz, póki jeszcze jest czas. Spal ją.” Ile czytaliście książek, które zaczynają się podobnymi słowami? Przypuszczam, że żadnej. Podobnie nie sądzę, byście kiedykolwiek czytali książkę stylizowaną na pamiętnik pochodzący z 1438 roku. Tytuł znajdujący się tylko na zaokrąglonym grzbiecie. W staroświeckiej oprawie odciśnięta twarz demona. Stronnice twarde, grube i pożółkle niczym najprawdziwszy pergamin. Ta książka jest inna.

Inna, od wszystkiego, co znacie. I nie chodzi bynajmniej tylko o rodzaj papieru. To jedynie doskonała oprawa do niesamowitej wręcz treści. Bo jak inaczej nazwać księgę, z której przemawia do nas demon, odradzając dalszej lektury? Co krok zniechęca nas, wije się i płaszczy, byśmy tylko odrzucili ją w kąt. Mówi wprost do nas, niemalże czujemy jego obecność. Kusi, prosi, próbuje nas zastraszać. Nie chce, byśmy czytali. I może faktycznie ktoś przerwałby lekturę, zniechęcony ciągłym mamrotaniem demona, gdyby nie zręcznie wpleciona fabuła. Czytamy dalej, nie zrażeni klątwami i błaganiami. Widać, demoniczny autor nie chce dzielić się z nami wspomnieniami. Wszystko na nic, jego wysiłki tylko zaostrzają apetyt czytelnika. Clive Barker zadziwia zręcznością narracji. Stopniuje napięcie, zataja fakty, czasem nawet nas obraża. Zręczne chwyty nie pozwalają się oderwać od pożółkłych kart. A narracja to nie wszystko. Przedstawiona przez demona opowieść jest zaskakująca i intrygująca. Diabeł okazuje się posiadać całkiem ludzkie emocje. A po przeczytaniu jego historii i refleksji nic już nie będzie takie jak kiedyś.

A zatem na przekór demonowi: nie palcie tej książki. Byłoby wielką szkodą odrzucić taki rarytas. Nie palcie, nie rzucajcie w kąt, nie dajcie się zwieść. Clive’a Barkera zwą wielkim mistrzem makabry. Niech to jednak nie przeraża nieprzepadających za horrorami. Ta książka spodoba się każdemu. Wiecie, czemu? Bo ta książka jest inna.