Strona główna / Popularnonaukowe / Słodkie sny

Inne książki z tej kategorii

Samolubny gen

Richard Dawkins
Cena detaliczna: 55,00 zł

Droga do Wszechświata. Podróż na skraj rzeczywistości

Michael Dine
Cena detaliczna: 59,99 zł

Teoretyczne minimum. Co musisz wiedzieć, żeby zacząć zajmować się fizyką

George Hrabovsky, Leonard Susskind
Cena detaliczna: 44,00 zł
Słodkie sny

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7469-456-8
Data wydania: 22.02.2007
Format: 125mm x 195mm
Cena detaliczna: 26,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Marcin Miłkowski
„Słodkie sny” to głos w dyskusji nad możliwością empirycznego poznania świadomości. Dennett barwnie polemizuje z filozofami, którzy wysuwali argumenty mające udowodnić, że umysł po wsze czasy pozostanie zagadką bądź że dopiero rewolucja w fizyce pozwoli nam go badać. W przeciwieństwie do myślicieli gabinetowych sam bierze udział w badaniach i często powołuje się na wyniki naukowe, pokazując, iż często nie mieściły się one w głowie ani szaremu człowiekowi, ani filozofom. Jego zdaniem zdroworozsądkowe intuicje nigdy nie mogą rozstrzygnąć problemu tam, gdzie pojawiła się już nauka.
Na kartach „Słodkich snów” przewija się RoboMaria, genialna robotyczna badaczka barw; biedny pan Clapgrass, którego słodkie sny przemieniły się w koszmar; indyjscy magowie i poważni neurologowie; terroryści, którzy chcą uzyskać sławę na ostatnie pięć minut istnienia świata...

Książka w 2005 roku została uhonorowana coroczną nagrodą stowarzyszenia wydawców amerykańskich w kategorii książek naukowych z dziedziny psychologii i kognitywistyki.

Daniel C. Dennett
(ur. 1942), dyrektor Ośrodka Badań Kognitywnych w Uniwersytecie Tufts (USA), jest jednym z czołowych filozofów umysłu. Opublikował między innymi Brainstorms (1978), Elbow Room (1984), Darwin's Dangerous Idea (1995), Natura umysłów (1996). Dennett twierdzi, że badając umysły, należy brać pod uwagę to, jak działają, a nie to, z czego się składają. Są to jego zdaniem twory biologiczno-społeczne, których działanie może wyjaśnić kognitywistyka, badająca mózgowe oprogramowanie.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych problematyką ludzkiego umysłu.
Polityka, 7 kwietnia 2007

wersja do druku