Poszukiwani spadkobiercy Bolesława Burskiego

02.08.2023

Wydawnictwo Prószyński Media poszukuje spadkobierców Bolesława Feliksa Burskiego, byłego więźnia Pawiaka, obozu koncentracyjnego na Majdanku, a także KL Auschwitz-Birkenau.

Bolesław Burski „Jasieńczyk”, syn Mamerta i Heleny z d. Boczkowskiej, urodził się 1 września 1905 r. w Warszawie. W 1933 r. ożenił się z Ireną Krystyną Kulą, córką Karola i Władysławy. Ślub wzięli w Warszawie w parafii Najświętszego Zbawiciela. W latach 30. XX w. Burscy zamieszkali w Dąbrowie Górniczej. Mieli dwoje dzieci: syna i córkę.

Podczas okupacji, jako Jasieńczyk-Burski, był więźniem Pawiaka, obozu koncentracyjnego na Majdanku, a także KL Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 r. Burski zbiegł z kolumny ewakuacyjnej w okolicach Wodzisławia Śląskiego.W latach 1945–1948 Bolesław Burski spisał swoje przeżycia z czasów II wojny światowej. Maszynopis zatytułował Pawiak – Majdanek – Oświęcim. Jesienią 1980 r. przesłał go do Państwowego Muzeum na Majdanku (PMM) w odpowiedzi na ogłoszony przez nie w 1979 r. konkurs dotyczący funkcjonowania niemieckich obozów koncentracyjnych oraz więzień na terenie Lubelszczyzny.Zmarł 26.03.1984 r. w Dąbrowie Górniczej i tam tez został pochowany.
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz również