Spotkanie online z Halszką Witkowską

23.06.2023

We wtorek 27 czerwca o godzinie 19:00 odbędzie się bezpłatny webinar „Rola twórców kultury w zapobieganiu zachowaniom samobójczym”. Serdecznie zachęcamy do udziału – wydarzenie poprowadzi dr Halszka Witkowska, autorka wydanej przez nas książki „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie” (2022).

KIEDY: 27 czerwca 2023 r.
GDZIE: online ClickMeeting

Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym: każdego roku ponad 700 tysięcy osób na całym świecie odbiera sobie życie, a kilkanaście milionów podejmuje próby samobójcze (WHO). W Polsce dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach drogowych. W ostatnich latach w Polsce mierzymy się z dużym wzrostem prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.
Twórcy kultury są grupą zawodową, która może pełnić istotną rolą w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. Filmy, seriale, książki i spektakle przygotowane zgodnie z rekomendacjami dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych pozwalają uniknąć ryzyka zwiększania się ilości zachowań samobójczych.
Podczas webinaru adresowanego do środowiska twórców kultury przedstawione zostaną najważniejsze informacje na temat możliwości włączenia się w działania prewencyjne podczas przygotowywania materiałów na temat zachowań samobójczych. Omówione zostanie zjawisko identyfikacji z ofiarami samobójstw lub z osobami po próbach samobójczych skutkujące naśladowaniem ich zachowań (efekt Wertera), a także zasady konstruowania treści o zachowaniach
samobójczych, które wywołują jego przeciwieństwo – efekt Papageno.
W trakcie spotkania dowiesz się:
• Dlaczego twórcy kultury mogą mieć duży wpływ na zmniejszenie się liczby zachowań samobójczych
• Jak rozpocząć prace nad filmem/książką/spektaklem lub innym dziełem, które porusza temat
zachowań samobójczych
• Czego należy unikać poruszając temat zachowań samobójczych
• Jakie treści warto poruszyć
• Gdzie można zasięgnąć inspiracji i skorzystać z konsultacji

O książce „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”:

Każdy z nas słyszał o kimś, kto odebrał sobie życie. Ale czy każdy z nas rozumie, dlaczego?

Czy zastanawiałeś się, o czym myśli człowiek na chwilę przed targnięciem się na swoje życie? A może sam stanąłeś kiedyś na krawędzi i wiesz to z doświadczenia? Nieważne, czy podpiszesz się pod pierwszym, czy pod drugim zdaniem – w obu przypadkach ta książka jest dla Ciebie.

Halszka Witkowska, znana polska specjalistka w dziedzinie suicydologii, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oraz garść statystyk, wyjaśnia, co kryje się za słowem „samobójstwo”. W „Życiu mimo wszystko” odpowiada na wiele pytań dotyczących tego niezwykle trudnego, od lat uznawanego za społeczne tabu tematu. Z jej opowieści dowiesz się…

•    …czy to prawda, że co roku więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstwa niż w wypadkach drogowych,
•    …co zawierają listy pożegnalne samobójców,
•    …dlaczego jedną z największych grup ryzyka są weterynarze,
•    …jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy,

oraz

•    …co sprawia, że człowiek przestaje chcieć istnieć?

Halszka Witkowska – suicydolog, a także pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich „Życie Warte Jest Rozmowy”. Za swoją misję uważa upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom, co czyni zarówno jako badaczka i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, jak i aktywistka społeczna. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i ekspertem Ministerstwa Zdrowia. Dotąd opublikowała między innymi dobrze przyjętą pracę naukową „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy” (2021) oraz była jednym z redaktorów naukowych publikacji „Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze” (2020) i „Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej” (2022). Trenuje jeździectwo, uczestniczy w zawodach.

Szymon Falaciński – dziennikarz freelancer, od niedawna związany z „Newsweek Polska”. Aktywny harcmistrz oraz pracownik planów teatralnych i filmowych. Wierzy w możliwość interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń. Mieszka w Warszawie z psem Chałką, a wolne chwile stara się spędzać z dala od zgiełku miasta.

Zobacz również