LIPOWO – bestsellerowa seria kryminalna

06.02.2024

6 lutego 2024 r. mija 10 lat od wydania pierwszej powieści kryminalnej Katarzyny Puzyńskiej „Motylek”.

1,5 mln sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 300 tys. sprzedaży pierwszego tomu!

Katarzyna Puzyńska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej popularnych polskich autorek kryminałów, twórczyni sagi o policjantach z Lipowa. Pierwszy tom pod tytułem „Motylek” ukazał się w lutym 2014 roku. Każda kolejna część z piętnastotomowej serii błyskawicznie wspinała się na szczyty list bestsellerów, a prawa do publikacji cyklu sprzedano do ponad 20 krajów.
W 2023 roku, na kanwie pierwszych tomów, powstał serial „Lipowo. Zmowa milczenia”, emitowany obecnie w TVN.

Stworzone przez Puzyńską uniwersum „Lipowa” – miejsca akcji jej powieści kryminalnych – doczekało się rzeszy wiernych fanów. Co roku, już od ośmiu lat, ponad 300 osób spotyka się na Zlotach w Lipowie, czyli w Pokrzydowie i Brodnicy – miejscowościach znanych z kart powieści. Uczestniczą w grze miejskiej osnutej wokół wątków znanych z fabuły serii, w spotkaniach ze specjalistami ds. kryminalistyki, warsztatach, konkursach wiedzy o Lipowie etc. Gmina Zbiczno ufundowała i rozstawiła 20 tablic informacyjnych, na których widnieją mapa Lipowa i cytat opisując dane miejsce.

Czytelnicy Puzyńskiej tworzą bardzo zaangażowaną społeczność internetową, z którą autorka utrzymuje stały kontakt dzięki mediom społecznościowym. Od początku pisarskiej kariery administruje nimi samodzielnie. Jej konto na Facebooku ma już ponad 100 tys. obserwujących, na Instagramie ponad 32 tys.

https://www.facebook.com/katarzynapuzynska/
https://www.instagram.com/puzynska/
https://www.facebook.com/pg/Proszynski/photos/?tab=album&album_id=2728238703852869

Katarzyna Puzyńska to autorka o istotnej pozycji w świecie twórców kryminałów, jest systematycznie zapraszana na ważne wydarzenia nie tylko o charakterze literackim. Gościła m.in. na OFF Festivalu, Pol’and’Rock i Festiwalu Kryminału w Hiszpanii, Festiwalach Kryminału w Warszawie i Wrocławiu, Festiwalu Góry Literatury, Festiwalu Reportażu NON-FICTION w Krakowie i Narodowym Czytaniu, Festiwalu Granda w Poznaniu itd. Zasiada w jury wielu konkursów literackich. Była również jedną ze stałych bywalczyń cyklu Crime + Investigation Opowiem ci o zbrodni telewizji CI Polsat, występując z najznamienniejszymi polskimi pisarzami kryminałów.

Katarzyna Puzyńska jest także autorką reportaży „Policjanci. Ulica”, „Policjanci. Bez munduru” i „Policjanci. W boju”, w których razem ze swoimi rozmówcami przybliża kulisy pracy funkcjonariuszy Policji. W 2019 roku wraz z Fundacją wydawnictwa Prószyński przeprowadziła z sukcesem charytatywną akcję #NIEBIESKIM, którą wsparło wiele znanych osób – m.in. Papcio Chmiel, Marcin Gortat, Aleksander Doba, Joanna Krupa, Leszek Lichota, Beata Tadla, Karolina Korwin Piotrowska, Bartosz Węglarczyk. Cały dochód został przekazany Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Za te działania autorka otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii „Policja w literaturze”.

Puzyńska jest również autorką powieści fantasy w starosłowiańskim stylu „Chąśba” i „Sąpierz”, stanowiących serię „Grodzisko”.
W 2023 r. ukazał się „Bezgłos” – mroczniejsza odsłona charakterystycznej dla Katarzyny Puzyńskiej opowieści o pozornie sielskim małym miasteczku. Horror miesza się tu z kryminałem i wątkami słowiańskimi, które autorka chętnie wplata w fabułę. Jak i w poprzednich książkach, tak i tu akcja rozgrywa się na Pojezierzu Brodnickim.

Katarzyna Puzyńska jest z wykształcenia psycholożką. Przez kilka lat pracowała jako nauczycielka akademicka na wydziale psychologii. Stale, oprócz pisania, które jest jej pasją, uprawia bieganie i zajmuje się swoim czworonożnym stadem – psami i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i heavy metal, co ma odzwierciedlenie w jej wizerunku. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką.

Nazywana polską mistrzynią kryminału Puzyńska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień:

• Nagroda od Burmistrza Miasta Brodnica za promowanie regionu i działalność kulturalną
• Autor roku 2015 i 2016 oraz Książka roku 2014 („Więcej czerwieni”), 2015 („Utopce”) i 2016 („Łaskun”) w „Książka Zamiast Kwiatka”
• Nominacje do Książki roku w lubimyczytac.pl w kategorii kryminał, sensacja, thriller:
• 2015 – „Trzydziesta pierwsza”
• 2016 – „Łaskun”
• 2017 – „Czarne narcyzy” (finalista)
• 2018 – „Nora” (finalista)
• 2019 – „Rodzanice”(finalista)
• Nagroda od Komendanta Głównego Policji w kategorii „Policja w literaturze”
• 2021 – Nagroda „Złoty Kościej”

RECENZJE:
KRYMINALNA PIŁA
http://blog.kryminalnapila.pl/recenzja-katarzyna-puzynska-motylek/ Leszek Koźmiński: „Moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że debiut ten zasługuje na wyróżnienie i daje nadzieję na obecność na mapie polskich kryminałów kolejnego utalentowanego autora, po którego tytuły będziemy sięgać z radością i pełną przyjemnością”.

ONET KULTURA
https://kultura.onet.pl/recenzje/recenzja-motylek-katarzyna-puzynska/ch4tzqv Bernadetta Darska: „Powieść Puzyńskiej to debiut bardzo udany. Autorka udowadnia, że panuje nad wielowątkową fabułą. Umie sugestywnie odtworzyć atmosferę małej społeczności. Potrafi nadać indywidualny rys wszystkim bohaterom, także tym, którzy wydają się być dla rozwoju akcji mało istotni”.

OPĘTANI CZYTANIEM
https://opetaniczytaniem.pl/recenzje/motylek-katarzyna-puzynska-proszynski-i-s-ka-2014.html Aurelia Wojtkowiak: „Katarzyna Puzyńska zaskoczyła wszystkich czytelników znakomitym kryminałem przede wszystkim przemyślanym i dopracowanym, a nie kolejnym przewidywalnym gniotem. Puzyńska pokazuje, że nie tylko Skandynawowie potrafią pisać dobre kryminały”.

NA KANAPIE
https://nakanapie.pl/recenzje/motylek-wspanialy-kryminal-katarzyny-puzynskiej-motylek @konradmarciniak053: „Uważam, że książka Motylek Katarzyny Puzyńskiej to świetnie napisany kryminał. (…) Bohaterowie są wspaniale wykreowani, miejsca idealnie dopracowane, a zagadka – tajemnicza i mroczna. Powieść jest tak wspaniała, że ciężko było oderwać się od jej czytania”.

PORTAL KRYMINALNY
https://portalkryminalny.pl/aktualnosci/recenzje/motylek-katarzyna-puzynska Ewelina Dyda: „Autorka z rozmachem kreśli klimat i specyficzne cechy typowej małej miejscowości. W Lipowie znajdziemy wszystko to, co charakteryzuje każdą niewielką społeczność. (…) Motylek jest powieścią indywidualną, z silnym rysem psychologicznym, dobrym wątkiem obyczajowym oraz sprawnie skonstruowaną intrygą”.

GAZETA WYBORCZA
https://wyborcza.pl/7,75410,20361513,a-gdzie-ta-struzka-krwi-prowadzi-rozmowa-z-katarzyna-puzynska.html Aleksandra Zbroja: „Puzyńska ceni sobie solidne rzemiosło. Język jej powieści nie stawia czytelnikowi oporu, a intryga ma akurat tyle zagadek i zwrotów, by czytelnik mógł mieć poczucie, że nadąża. Za to motywy i mechanizmy zbrodni bywają przewrotne – tu autorka czerpie ze swojego akademickiego backgroundu. Bo choć szybko przeszła na literackie zawodowstwo, Katarzyna Puzyńska była nauczycielem akademickim, panią od psychologii”.

Zobacz również